AZ Home
A.net/AZ
Upload a Photo
Upload a Video
Add a News article
Write a Blog
Add a Comment
Blog Feed
News Feed
Video Feed
All Feeds
Arizona AIA Outdoor State Championships
May 10th-11th 2024 Mesa, Arizona, United States
Report
Block
23 Followers
Home
Photos
Blog
News
Videos
Records
Info/Results
News
Write News
RSS Feed
Folders
2009 - (2 articles)
2010 - (1 articles)
2011 - (3 articles)
2012 - (1 articles)
2013 - (2 articles)
2014 - (3 articles)
2015 - (3 articles)
2016 - (3 articles)
2017 - (5 articles)
2018 - (4 articles)
2019 - (2 articles)
2021 - (2 articles)
2022 - (1 articles)
2023 - (2 articles)
2024 - (2 articles)
Featured
0
Misc News
2
All
2
5/4/19 - Arizona AIA Outdoor State Championships Live Webcast Info
May 1st 2019, 5:56pm
2019 Results - Arizona AIA Outdoor State Championships
Apr 30th 2019, 6:09pm
Search
2019 Results - Arizona AIA Outdoor State Championships
Published by
ResultsCentral
Apr 30th 2019, 6:09pm
Comments
AIA Division IV Championships - May 3, 2019
Mesa Community College
« Related Meet Results: »
AIA Division IV Championships
AIA Division I Championships
AIA Division II Championships
AIA Division III Championships
« Filter Results by Team: »
ASU Preparatory Academy
Academy Of Tucson
Alchesay
Anthem Prep
Arete Preparatory Academy
Arizona Deaf and Blind
Arizona Lutheran
BASIS Flagstaff
Benson
Bisbee
Bowie/San Simon
Camp Verde
Chandler Preparatory
Desert Christian
Dishchii bikoh
Fredonia
Gilbert Classical Academy
Glendale Preparatory Academy
Globe
Grand Canyon
Gregory
Greyhills
Hopi
Horizon Honors
Immaculate Heart
Joseph City
Leading Edge Academy - GEC
Mayer Senior
Mingus Mtn.
Mogollon
Morenci
North Phoenix Prep
Northland Preparatory
Northwest Christian
Paradise Honors
Parker
Phoenix Christian
Phoenix Country Day
Pima
Pinon
Pusch Ridge Christian
Ray
Round Valley
Salome
San Carlos
San Manuel
San Pasqual
Santa Cruz Valley Union
Scottsdale Christian
Scottsdale Prep
Sedona Red Rock
Shonto Prep
St Augustine Catholic
St David
St Johns
St Michael Indian
Tempe Preparatory
Thatcher
Tombstone
Tonopah Valley
Trivium Preparatory Academy
Valley Christian
Valley Lutheran
Veritas Preparatory Academy
Willcox
Men:
100 Meters
|
200 Meters
|
400 Meters
|
800 Meters
|
1600 Meters
|
3200 Meters
|
110h
|
300h
|
4x100
|
4x400
|
4x800
|
Shot
|
Discus
|
Javelin
|
HJ
|
PV
|
LJ
|
TJ
Women:
100 Meters
|
200 Meters
|
400 Meters
|
800 Meters
|
1600 Meters
|
3200 Meters
|
100h
|
300h
|
4x100
|
4x400
|
4x800
|
Shot
|
Discus
|
Javelin
|
HJ
|
PV
|
LJ
|
TJ
Team Scores
Mens 100 Meters Div IV
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Freeman, Manace
11
Phoenix Christia
11.39
+0.1
1
10
2
Grijalva, Jalen
12
Valley Christian
11.43
+0.1
1
8
3
Holguin, Jacob
9
Arizona Lutheran
11.45
+0.1
1
6
4
Kottiri, Josh
11
Trivium Preparat
11.48
+0.1
1
5
5
Newby, Kaleb
10
Round Valley
11.60
+0.1
1
4
6
Zha, John
12
Northwest Christ
11.60
+0.1
1
3
7
Williamson, Jared
12
Valley Lutheran
11.67
+0.1
1
2
8
Jones, Caden
10
Thatcher
11.73
+0.1
1
1
Gribble, Geoffrey
9
Bisbee
FS
+0.1
1
Mens 100 Meters Div IV
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
Wind
H#
Pts
1
Freeman, Manace
11
Phoenix Christia
11.21
+0.1
2
2
Gribble, Geoffrey
9
Bisbee
11.27
+0.4
1
4
Jones, Caden
10
Thatcher
11.34
+0.4
1
5
Grijalva, Jalen
12
Valley Christian
11.39
+0.1
2
6
Holguin, Jacob
9
Arizona Lutheran
11.41
+0.4
1
3
Kottiri, Josh
11
Trivium Preparat
11.43
+0.7
3
7
Zha, John
12
Northwest Christ
11.44
+0.7
3
8
Newby, Kaleb
10
Round Valley
11.48
+0.1
2
9
Williamson, Jared
12
Valley Lutheran
11.55
+0.7
3
10
Pahnke, Shayne
12
Scottsdale Chris
11.56
+0.7
3
11
Saucedo, Jesus
11
Parker
11.58
+0.7
3
12
Lovett, Evan
10
Pusch Ridge Chri
11.62
+0.1
2
13
Wibbing, Austin
12
Valley Lutheran
11.64
+0.1
2
14
Cheng, Isaac
11
Chandler Prepara
11.66
+0.4
1
15
Morris, Riley
12
Thatcher
11.68
+0.7
3
16
Akpede, Christopher
10
Arete Preparator
11.69
+0.7
3
17
Juist, Kyle
12
Valley Christian
11.72
+0.7
3
18
Hukill, Dylan
10
Santa Cruz Valle
11.77
+0.4
1
19
Bekele, Francisco
10
Sedona Red Rock
11.80
+0.1
2
20
Hanzal, Andrew
10
Valley Christian
11.82
+0.1
2
21
Hofstetter, Brian
9
BASIS Flagstaff
11.87
+0.1
2
22
Daly, Aidan
10
Chandler Prepara
11.91
+0.4
1
23
Kamae, Jonah
12
Thatcher
11.93
+0.1
2
24
Hampton, Chasen
10
Arete Preparator
11.97
+0.4
1
Lopez-Aguilar, Luis
12
Thatcher
DNS
+0.4
1
Grant, Jordan
9
Trivium Preparat
DNS
+0.7
3
Mens 200 Meters Div IV
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Gribble, Geoffrey
9
Bisbee
22.71
+1.9
1
10
2
Grijalva, Jalen
12
Valley Christian
22.87
+1.9
1
8
3
Grant, Jordan
9
Trivium Preparat
22.93
+1.9
1
6
4
Williamson, Jared
12
Valley Lutheran
23.06
+1.9
1
5
5
Tewalt, Austin
11
Anthem Prep
23.33
+1.9
1
4
6
Heyn, Jamison
12
Arizona Lutheran
23.37
+1.9
1
3
7
Wheat, Zach
10
Phoenix Christia
23.38
+1.9
1
2
8
Saucedo, Jesus
11
Parker
23.79
+1.9
1
1
9
Cheng, Isaac
11
Chandler Prepara
23.82
+1.9
1
Mens 200 Meters Div IV
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
Wind
H#
Pts
1
Gribble, Geoffrey
9
Bisbee
22.66
nwi
2
2
Grijalva, Jalen
12
Valley Christian
22.86
nwi
3
3
Tewalt, Austin
11
Anthem Prep
23.07
nwi
1
4
Grant, Jordan
9
Trivium Preparat
23.14
nwi
3
5
Heyn, Jamison
12
Arizona Lutheran
23.16
nwi
2
6
Williamson, Jared
12
Valley Lutheran
23.19
nwi
2
7
Wheat, Zach
10
Phoenix Christia
23.24
nwi
1
8
Cheng, Isaac
11
Chandler Prepara
23.29
nwi
2
9
Saucedo, Jesus
11
Parker
23.38
nwi
1
10
Freeman, Manace
11
Phoenix Christia
23.47
nwi
1
11
Akpede, Christopher
10
Arete Preparator
23.52
nwi
3
12
VanHofwegen, Aren
12
Northwest Christ
23.57
nwi
3
13
Jones, Caden
10
Thatcher
23.61
nwi
3
14
Hanzal, Andrew
10
Valley Christian
23.82
nwi
2
15
Medrano, Andrew
11
Trivium Preparat
23.89
nwi
3
16
Blair, Kaleb
10
Pima
23.99
nwi
2
17
Rodriguez, Omar
11
San Manuel
24.01
nwi
3
18
Kamae, Jonah
12
Thatcher
24.23
nwi
1
19
Zha, John
12
Northwest Christ
24.44
nwi
1
20
Hukill, Dylan
10
Santa Cruz Valle
24.47
nwi
3
Lopez-Aguilar, Luis
12
Thatcher
DNS
nwi
1
Correa, Giovany
12
Arizona Deaf and
DNS
nwi
1
Hampton, Chasen
10
Arete Preparator
DNS
nwi
2
Jentgen, Tim
12
Valley Christian
DNS
nwi
2
Holguin, Jacob
9
Arizona Lutheran
DNS
nwi
3
Mens 400 Meters Div IV
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Tewalt, Austin
11
Anthem Prep
49.91
1
10
2
Webdale, Aaron
12
Glendale Prepara
51.22
1
8
3
VanHofwegen, Aren
12
Northwest Christ
51.36
1
6
4
DeLuz, Gabriel
12
Sedona Red Rock
51.52
1
5
5
Harney, Robert
12
Valley Christian
52.02
1
4
6
Hampton, Chasen
10
Arete Preparator
52.14
1
3
7
Gonzalez, Axel
12
Parker
53.85
1
2
8
Huband, Nate
12
Anthem Prep
53.99
1
1
Heyn, Jamison
12
Arizona Lutheran
DQ
1
Mens 400 Meters Div IV
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
H#
Pts
1
Tewalt, Austin
11
Anthem Prep
51.40
3
2
Heyn, Jamison
12
Arizona Lutheran
51.47
2
4
Webdale, Aaron
12
Glendale Prepara
52.15
3
3
DeLuz, Gabriel
12
Sedona Red Rock
52.20
1
5
Hampton, Chasen
10
Arete Preparator
52.27
3
6
VanHofwegen, Aren
12
Northwest Christ
52.38
1
7
Harney, Robert
12
Valley Christian
52.53
2
8
Huband, Nate
12
Anthem Prep
52.78
1
9
Gonzalez, Axel
12
Parker
53.28
2
10
Rodriguez, Omar
11
San Manuel
53.66
1
11
Aragon, Alfonso
12
San Pasqual
53.68
3
12
Shupe, Slade
9
Thatcher
53.79
1
13
Williamson, Jared
12
Valley Lutheran
53.85
2
14
Gomez, Brian
10
Trivium Preparat
54.13
1
15
Hansen, Logan
10
Arete Preparator
54.18
2
15
Jones, Brandon
10
Leading Edge Aca
54.18
3
17
McCreight, Matt
12
Valley Christian
54.20
3
18
Hubbard, August
10
Trivium Preparat
54.32
1
19
Schaumberg, Jackson
9
Arizona Lutheran
54.45
2
20
Cullum, Ryan
10
Glendale Prepara
55.50
3
21
Moore, David
11
North Phoenix Pr
55.53
3
22
Sampson, Hayden
10
Tempe Preparator
55.55
2
23
Kartchner, Cannon
11
Tempe Preparator
55.64
1
24
Torturica, Easton
12
St Johns
56.05
3
Correa, Giovany
12
Arizona Deaf and
DNS
2
Medrano, Andrew
11
Trivium Preparat
DNS
2
Mens 800 Meters Div IV
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Smith, Talon
12
Joseph City
1:58.94
2
10
2
Ballam, Josh
11
Anthem Prep
1:59.60
2
8
3
Grossthal, Geoffrey
12
Valley Christian
2:00.30
2
6
4
Black, Jordan
11
North Phoenix Pr
2:00.71
2
5
5
Marais, Konrad
11
Anthem Prep
2:01.35
2
4
6
Baker, Steven
12
Hopi
2:03.51
1
3
7
McLaughlin, Jude
11
Paradise Honors
2:03.95
1
2
8
Napier, Spencer
12
Pima
2:04.49
1
1
9
Hutchens, Seth
11
Joseph City
2:04.57
2
10
Hofstetter, Brian
9
BASIS Flagstaff
2:05.45
2
11
Blunt, Kyle
12
Chandler Prepara
2:05.63
2
12
Aragon, Alfonso
12
San Pasqual
2:05.76
1
13
Bushman, Jacob
11
Joseph City
2:06.04
2
14
Manges, Curtis
10
Valley Christian
2:06.11
1
15
Reid, Aleryn
12
Grand Canyon
2:06.84
1
16
Webdale, Aaron
12
Glendale Prepara
2:07.32
2
17
Logan, Jared
11
Gilbert Classica
2:07.86
1
18
Beckner, Zach
11
Northwest Christ
2:08.65
1
19
Johnston, Richie
10
North Phoenix Pr
2:10.43
1
20
Berbetti, Rocco
11
North Phoenix Pr
2:10.63
1
21
Starcher, Sailor
12
Northland Prepar
2:11.43
2
22
Calfee, Griffin
12
Chandler Prepara
2:13.37
1
23
Logan, Nicholas
10
Veritas Preparat
2:17.12
2
Medrano, Andrew
11
Trivium Preparat
DNS
1
Garrido, Hunter
10
Anthem Prep
DNS
1
Whitehead, Adam
11
Arete Preparator
DNS
2
Mens 1600 Meters Div IV
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Smith, Talon
12
Joseph City
4:22.07
1
10
2
Black, Jordan
11
North Phoenix Pr
4:24.27
1
8
3
Grossthal, Geoffrey
12
Valley Christian
4:26.56
1
6
4
Marais, Konrad
11
Anthem Prep
4:28.60
1
5
5
Blunt, Kyle
12
Chandler Prepara
4:32.77
1
4
6
Allen, Isaac
12
Glendale Prepara
4:35.79
1
3
7
Beckner, Zach
11
Northwest Christ
4:40.42
1
2
8
Logan, Nicholas
10
Veritas Preparat
4:40.48
1
1
9
Calfee, Griffin
12
Chandler Prepara
4:41.58
1
10
Corral, Emmanuel
11
Pusch Ridge Chri
4:41.81
1
11
Nodman, Jihad
12
Hopi
4:43.27
1
12
Logan, Jared
11
Gilbert Classica
4:44.36
1
13
Garrido, Hunter
10
Anthem Prep
4:46.37
1
14
Gomez, Brian
10
Trivium Preparat
4:46.79
1
15
Watson, Tyrrell
10
Shonto Prep
4:48.82
1
16
Barney, Matthew
11
Veritas Preparat
4:48.98
1
17
Stanton, Micah
12
Northland Prepar
4:49.72
1
18
Barney, John
9
Veritas Preparat
4:50.45
1
19
Johnston, Richie
10
North Phoenix Pr
4:51.26
1
20
Upton, Zonte
11
Alchesay
4:54.39
1
21
Koska, Thomas
9
North Phoenix Pr
4:57.15
1
22
Berbetti, Rocco
11
North Phoenix Pr
4:58.10
1
23
Bolus, Alessandro
11
Northland Prepar
5:00.09
1
Whitehead, Adam
11
Arete Preparator
DNS
1
Bounds, Brandon
11
Northland Prepar
DNS
1
Baker, Steven
12
Hopi
DNS
1
Mens 3200 Meters Div IV
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Black, Jordan
11
North Phoenix Pr
9:33.65
1
10
2
Whitehead, Adam
11
Arete Preparator
9:43.21
1
8
3
Blunt, Kyle
12
Chandler Prepara
9:52.12
1
6
4
Marais, Konrad
11
Anthem Prep
9:54.84
1
5
5
Stanton, Micah
12
Northland Prepar
10:06.67
1
4
6
Koska, Thomas
9
North Phoenix Pr
10:08.51
1
3
7
Johnston, Sammy
9
North Phoenix Pr
10:08.90
1
2
8
Johnston, Richie
10
North Phoenix Pr
10:19.10
1
1
9
Starcher, Sailor
12
Northland Prepar
10:22.28
1
10
Logan, Nicholas
10
Veritas Preparat
10:22.77
1
11
Upton, Zonte
11
Alchesay
10:23.87
1
12
Barney, Matthew
11
Veritas Preparat
10:24.95
1
13
Corral, Emmanuel
11
Pusch Ridge Chri
10:27.79
1
14
Barney, John
9
Veritas Preparat
10:28.10
1
15
Lyons, Thomas
10
Northwest Christ
10:30.17
1
16
Mares, Jordan
11
Morenci
10:32.99
1
17
Calfee, Griffin
12
Chandler Prepara
10:33.75
1
18
Leib-Perry, Dana
10
Northland Prepar
10:35.35
1
19
Logan, Jared
11
Gilbert Classica
10:38.19
1
20
Rathsburg, Ian
10
Veritas Preparat
10:41.77
1
21
Holgate, Trey
9
St Michael India
10:46.89
1
22
Tracy, Trey
11
St Michael India
10:53.10
1
23
Ellis, Tyler
10
Valley Christian
10:56.79
1
24
Briones, Joe
11
Chandler Prepara
11:29.41
1
Baird, Chrystian
10
Tombstone
DNS
1
Bounds, Brandon
11
Northland Prepar
DNS
1
Mens 110m Hurdles Div IV
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Lopez-Aguilar, Luis
12
Thatcher
15.16
-2.3
1
10
2
Coleman, Steven
11
Benson
15.64
-2.3
1
8
3
Holdgrafer, Christopher
12
Camp Verde
15.69
-2.3
1
6
4
Cheng, Isaac
11
Chandler Prepara
16.11
-2.3
1
5
5
Ingram, Dustin
12
Northwest Christ
16.30
-2.3
1
4
6
Wile, Chris
9
Morenci
16.32
-2.3
1
3
7
Ternyik, Louis
10
Tempe Preparator
16.66
-2.3
1
2
8
Dodge, Bretton
11
Thatcher
16.91
-2.3
1
1
9
Morris, Riley
12
Thatcher
19.18
-2.3
1
Mens 110m Hurdles Div IV
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
Wind
H#
Pts
1
Lopez-Aguilar, Luis
12
Thatcher
15.28w
+2.4
3
4
Coleman, Steven
11
Benson
15.58w
+2.4
3
4
Holdgrafer, Christopher
12
Camp Verde
15.58w
+2.4
3
2
Morris, Riley
12
Thatcher
15.62w
+3.8
2
3
Cheng, Isaac
11
Chandler Prepara
15.80
nwi
1
6
Ingram, Dustin
12
Northwest Christ
15.90
nwi
1
7
Ternyik, Louis
10
Tempe Preparator
16.19w
+3.8
2
8
Wile, Chris
9
Morenci
16.56w
+3.8
2
9
Dodge, Bretton
11
Thatcher
16.68
nwi
1
10
Dykstra, Nathan
12
Valley Christian
16.81
nwi
1
11
Sawyer, Hyrum
10
Gilbert Classica
16.95w
+3.8
2
12
Jones, Ethan
12
Valley Christian
17.32
nwi
1
13
Laura, Sean
10
Benson
17.58w
+3.8
2
14
Dee, Sagamore
12
Northland Prepar
17.61w
+3.8
2
15
Redmond, Nicholas
11
Benson
17.62w
+2.4
3
16
Jimenez, Daniel
12
St Johns
17.71w
+2.4
3
17
Pahnke, Christian
12
Scottsdale Chris
17.86w
+2.4
3
18
Sneezy, Raymond
12
San Carlos
17.95w
+3.8
2
19
Brown, Brody
9
Pima
18.05w
+2.4
3
20
Daly, Aidan
10
Chandler Prepara
18.06
nwi
1
21
Dass, Jayden
12
Valley Christian
18.22w
+2.4
3
22
Giurlanda, Rocco
10
Northland Prepar
18.33w
+3.8
2
22
Hackenyos, Colton
9
Chandler Prepara
18.33
nwi
1
24
Moody, William
12
Pusch Ridge Chri
21.30
nwi
1
Cowie, Liam
12
Paradise Honors
DNSw
+3.8
2
Oppen, Austin
12
St Johns
DNSw
+2.4
3
Mens 300m Hurdles Div IV
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Lopez-Aguilar, Luis
12
Thatcher
39.96
1
10
2
Ingram, Dustin
12
Northwest Christ
41.24
1
8
3
Sigalove, Jackson
11
Phoenix Country
41.36
1
6
4
Cheng, Isaac
11
Chandler Prepara
41.67
1
5
5
Dykstra, Nathan
12
Valley Christian
42.23
1
4
6
Sneezy, Raymond
12
San Carlos
42.42
1
3
7
Daly, Aidan
10
Chandler Prepara
42.78
1
2
8
Dodge, Bretton
11
Thatcher
43.52
1
1
9
Holdgrafer, Christopher
12
Camp Verde
46.83
1
Mens 300m Hurdles Div IV
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
H#
Pts
1
Lopez-Aguilar, Luis
12
Thatcher
40.54
3
2
Ingram, Dustin
12
Northwest Christ
41.68
1
4
Sigalove, Jackson
11
Phoenix Country
41.72
1
3
Cheng, Isaac
11
Chandler Prepara
42.17
2
5
Dodge, Bretton
11
Thatcher
42.71
2
6
Sneezy, Raymond
12
San Carlos
42.76
2
7
Dykstra, Nathan
12
Valley Christian
42.82
3
8
Daly, Aidan
10
Chandler Prepara
42.89
3
9
Holdgrafer, Christopher
12
Camp Verde
43.05
1
10
Najera, Manuel
11
Parker
43.84
1
11
Peapenburg, Eric
11
Glendale Prepara
43.99
3
12
Coleman, Steven
11
Benson
44.00
2
13
VanderNaalt, Zeke
12
Phoenix Christia
44.79
2
14
Ternyik, Louis
10
Tempe Preparator
44.80
1
15
Dass, Jayden
12
Valley Christian
44.89
3
16
Brewer, Harrison
9
North Phoenix Pr
45.08
3
17
Hackenyos, Colton
9
Chandler Prepara
45.45
1
18
Brown, Brody
9
Pima
45.60
3
19
Sawyer, Hyrum
10
Gilbert Classica
45.63
1
20
Moody, William
12
Pusch Ridge Chri
45.74
2
21
Wile, Chris
9
Morenci
46.72
2
22
Kamgaing, TJ
9
Valley Christian
47.60
1
Mens 4x100 Relay Div IV
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Relay Team
Valley Christian
43.77
1
10
2
Relay Team
Phoenix Christia
43.91
1
8
3
Relay Team
Scottsdale Chris
44.02
1
6
4
Relay Team
Anthem Prep
44.32
1
5
5
Relay Team
Arizona Lutheran
44.52
1
4
6
Relay Team
Northwest Christ
44.75
1
3
7
Relay Team
Trivium Preparat
44.82
1
2
8
Relay Team
Thatcher
45.20
1
1
9
Relay Team
Round Valley
45.43
1
Mens 4x100 Relay Div IV
Back to top
Name
School
Prelims
H#
Pts
1
Relay Team
Valley Christian
43.82
3
2
Relay Team
Phoenix Christia
44.28
2
3
Relay Team
Northwest Christ
44.40
1
4
Relay Team
Scottsdale Chris
44.41
1
5
Relay Team
Trivium Preparat
44.63
1
6
Relay Team
Arizona Lutheran
44.83
2
7
Relay Team
Thatcher
45.03
3
8
Relay Team
Anthem Prep
45.15
1
9
Relay Team
Round Valley
45.25
2
10
Htoo, Wibbing,
Harries, Williams
Valley Lutheran
45.41
2
11
Relay Team
Paradise Honors
46.04
3
12
Relay Team
Pusch Ridge Chri
46.12
1
13
Relay Team
Pima
46.58
3
14
Relay Team
Tempe Preparator
46.61
3
15
Relay Team
San Manuel
47.67
1
16
Relay Team
Chandler Prepara
47.72
2
17
Relay Team
Glendale Prepara
48.62
2
18
Relay Team
Parker
53.04
3
Relay Team
Bisbee
DNS
3
Mens 4x400 Relay Div IV
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Relay Team
Valley Christian
3:27.59
1
10
2
Relay Team
Anthem Prep
3:27.81
1
8
3
Relay Team
Trivium Preparat
3:29.27
1
6
4
Relay Team
Arete Preparator
3:29.48
1
5
5
Relay Team
Glendale Prepara
3:31.92
1
4
6
Relay Team
Parker
3:33.59
1
3
7
Relay Team
Sedona Red Rock
3:36.03
1
2
8
Relay Team
Northwest Christ
3:47.29
1
1
Relay Team
Phoenix Christia
DNS
1
Mens 4x400 Relay Div IV
Back to top
Name
School
Prelims
H#
Pts
1
Relay Team
Trivium Preparat
3:30.44
1
3
Relay Team
Anthem Prep
3:31.63
1
2
Relay Team
Parker
3:33.18
2
4
Relay Team
Arete Preparator
3:33.20
1
5
Relay Team
Glendale Prepara
3:33.85
2
6
Relay Team
Sedona Red Rock
3:34.07
1
7
Relay Team
Valley Christian
3:34.94
2
8
Relay Team
Northwest Christ
3:37.40
2
9
Relay Team
Phoenix Christia
3:40.35
2
10
Relay Team
St Augustine Cat
3:40.51
1
11
Relay Team
Chandler Prepara
3:40.98
1
12
Relay Team
Tempe Preparator
3:41.56
2
13
Relay Team
Pima
3:41.80
2
14
Relay Team
Pusch Ridge Chri
3:42.60
1
15
Relay Team
Grand Canyon
3:43.26
1
16
Relay Team
San Manuel
3:44.98
2
17
Relay Team
Desert Christian
3:45.30
2
18
Relay Team
North Phoenix Pr
3:46.63
1
Mens 4x800 Relay Div IV
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Relay Team
Anthem Prep
8:16.91
1
10
2
Relay Team
Joseph City
8:22.95
1
8
3
Relay Team
North Phoenix Pr
8:26.39
1
6
4
Relay Team
Valley Christian
8:30.83
1
5
5
Relay Team
Camp Verde
8:36.90
1
4
6
Relay Team
Hopi
8:38.19
1
3
7
Relay Team
Pusch Ridge Chri
8:43.25
1
2
8
Relay Team
Northwest Christ
8:47.46
1
1
9
Relay Team
Morenci
8:47.51
1
10
Relay Team
Glendale Prepara
8:50.88
1
11
Relay Team
St Augustine Cat
8:51.92
1
12
Relay Team
Thatcher
8:52.34
1
13
Relay Team
Grand Canyon
8:52.79
1
14
Relay Team
Northland Prepar
9:02.78
1
15
Relay Team
Chandler Prepara
9:02.82
1
16
Relay Team
St Johns
9:02.99
1
17
Relay Team
Alchesay
9:05.23
1
Relay Team
Veritas Preparat
DNS
1
Mens Shot Put Div IV
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Teso, Adrian
12
Benson
48-02.00
(508.00m)
2
10
2
Motes, Cole
12
Thatcher
45-09.75
(508.00m)
2
8
3
Patterson, Nick
10
St Johns
44-04.00
(508.00m)
2
6
4
Jones-Embry, Isaiah
12
Dishchii bikoh
43-02.75
(508.00m)
2
5
5
MacLeod, Daniel
11
Veritas Preparat
42-11.25
(508.00m)
2
4
6
Nicholas, Sam
12
Thatcher
41-09.25
(508.00m)
2
3
7
Ochoa, Michael
12
San Manuel
41-08.00
(508.00m)
1
2
8
Usher, Isaiah
11
Chandler Prepara
40-10.50
(508.00m)
2
1
9
Beau, Wagner
12
Morenci
40-10.50
(508.00m)
2
10
Rasmussen, Conner
10
Thatcher
40-07.75
(508.00m)
1
11
Jarvis, Chase
12
St Johns
40-02.50
(508.00m)
1
12
Shumway, James
10
Thatcher
40-01.75
(508.00m)
1
13
Lopez, Daniel
11
Tonopah Valley
39-05.00
(508.00m)
1
13
Collins, Jalen
11
Valley Christian
39-05.00
(508.00m)
2
15
Cook, Dylan
12
Arizona Lutheran
39-01.75
(508.00m)
1
16
Shiel, Evan
12
Valley Christian
39-01.00
(508.00m)
2
17
Bourland, Levi
12
Northwest Christ
38-11.50
(508.00m)
1
18
Beard, Stran
12
Greyhills
37-07.50
(508.00m)
2
19
Africa, Matthew
10
Veritas Preparat
37-03.25
(508.00m)
2
20
Soderblom, Tanner
12
BASIS Flagstaff
36-10.50
(508.00m)
2
21
Hicks, Alijah
12
San Pasqual
36-06.75
(508.00m)
1
22
Hogle, Colter
12
Round Valley
33-05.75
(508.00m)
1
23
Yazzie, Kaedan
10
St Michael India
32-05.50
(508.00m)
1
Bartlett, Tyrique
12
Greyhills
FOUL
(--)
1
Richter, Brody
9
Veritas Preparat
DNS
(--)
1
Hostetler, Jaysen
10
Scottsdale Chris
DNS
(--)
1
Mens Discus Div IV
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Cook, Dylan
12
Arizona Lutheran
144-00
(508.00m)
2
10
2
Ochoa, Michael
12
San Manuel
138-01
(508.00m)
2
8
3
Beard, Stran
12
Greyhills
137-09
(508.00m)
2
6
4
Bourland, Levi
12
Northwest Christ
136-04
(508.00m)
2
5
5
Teso, Adrian
12
Benson
132-09
(508.00m)
2
4
6
Motes, Cole
12
Thatcher
132-02
(508.00m)
2
3
7
Aragon, Abrahm
11
Globe
129-07
(508.00m)
2
2
8
Collins, Jalen
11
Valley Christian
124-06
(508.00m)
2
1
9
Nicholas, Sam
12
Thatcher
123-00
(508.00m)
1
10
Jones-Embry, Isaiah
12
Dishchii bikoh
121-09
(508.00m)
1
11
Teso, David
9
Benson
118-10
(508.00m)
2
12
Gamilla, Zion
11
Trivium Preparat
117-11
(508.00m)
1
13
Rubin, Max
9
Scottsdale Prep
117-05
(508.00m)
2
14
Rodin, Jake
12
Phoenix Country
114-03
(508.00m)
1
15
Rasmussen, Conner
10
Thatcher
114-00
(508.00m)
1
16
Hayhurst, Andrew
11
Tombstone
111-11
(508.00m)
2
17
Shumway, James
10
Thatcher
109-10
(508.00m)
1
18
Hernandez, Isaac
11
Pusch Ridge Chri
109-07
(508.00m)
1
19
Wathogoma, Damian
12
Camp Verde
107-08
(508.00m)
1
20
Hogle, Colter
12
Round Valley
100-09
(508.00m)
1
21
Lopez, Daniel
11
Tonopah Valley
99-10
(508.00m)
1
22
Dazen, Gregory
12
Alchesay
98-07
(508.00m)
1
23
Beau, Wagner
12
Morenci
77-07
(508.00m)
1
Soderblom, Tanner
12
BASIS Flagstaff
DNS
(--)
2
Oei, Andrew
12
Veritas Preparat
DNS
(--)
1
Dewey, Mack
10
San Carlos
DNS
(--)
2
Mens Javelin Div IV
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Usher, Isaiah
11
Chandler Prepara
148-07
(508.00m)
2
10
2
Cepero, Tyler
12
Tombstone
144-09
(508.00m)
2
8
3
Shiel, Evan
12
Valley Christian
139-08
(508.00m)
2
6
4
Ternyik, Louis
10
Tempe Preparator
135-06
(508.00m)
1
5
5
Davis, Orlando
10
Santa Cruz Valle
134-08
(508.00m)
2
4
6
Essary, William
11
Bowie/San Simon
133-06
(508.00m)
1
3
7
Miller, Heber
11
Willcox
132-05
(508.00m)
2
2
8
Collins, Jalen
11
Valley Christian
130-10
(508.00m)
2
1
9
Hanzal, Peyton
12
Valley Christian
130-00
(508.00m)
2
10
Wibbing, Austin
12
Valley Lutheran
128-10
(508.00m)
1
11
Brooks, Jordon
12
Alchesay
128-07
(508.00m)
2
12
Hogle, Colter
12
Round Valley
127-11
(508.00m)
1
13
Ramos, Palicio
10
San Carlos
127-10
(508.00m)
1
14
Hernandez, Isaac
11
Pusch Ridge Chri
126-11
(508.00m)
1
15
Hayakawa, Kai
11
Glendale Prepara
125-11
(508.00m)
2
16
Kartchner, Dallin
9
Pima
125-08
(508.00m)
1
17
McCreight, Matt
12
Valley Christian
125-01
(508.00m)
2
18
Barlow, Caleb
10
Pima
123-01
(508.00m)
1
19
Barragan, Tino
12
Ray
118-03
(508.00m)
1
20
Dazen, Gregory
12
Alchesay
118-00
(508.00m)
1
21
Holdgrafer, Christopher
12
Camp Verde
117-11
(508.00m)
2
22
Huggett, Joshua
12
Northwest Christ
113-06
(508.00m)
1
23
Bartlett, Tyrique
12
Greyhills
111-06
(508.00m)
2
Owens, Tyler
9
Mogollon
DNS
(--)
1
Mens High Jump Div IV
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Oppen, Austin
12
St Johns
6-08.00
(508.00m)
1
10
2
Wilson, Preston
10
St Johns
6-05.00
(508.00m)
1
8
3
Weathersby, Cody
12
Parker
6-04.00
(508.00m)
1
6
4
Colbrunn, Jackson
9
Valley Christian
6-02.00
(508.00m)
1
5
5
Rodin, Ty
12
Phoenix Country
6-02.00
(508.00m)
1
4
6
Grazer, Kyle
11
Salome
6-00.00
(508.00m)
1
3
10
Barlow, Caleb
10
Pima
5-10.00
(508.00m)
1
7
Saavedra, Jesus
12
Bisbee
5-10.00
(508.00m)
1
1.5
7
Schaumberg, Jackson
9
Arizona Lutheran
5-10.00
(508.00m)
1
1.5
9
Willis, Dakota
12
Ray
5-10.00
(508.00m)
1
11
Kottiri, Josh
11
Trivium Preparat
5-08.00
(508.00m)
1
11
Merino, Jonathan
12
Morenci
5-08.00
(508.00m)
1
13
Beattie, Dylan
11
Sedona Red Rock
5-08.00
(508.00m)
1
14
Moten, Dakota
10
Valley Christian
5-08.00
(508.00m)
1
15
Najera, Manuel
11
Parker
5-06.00
(508.00m)
1
16
Rodolfo, Rafael
12
St Augustine Cat
5-06.00
(508.00m)
1
17
Nunn, Wyatt
10
Pusch Ridge Chri
5-06.00
(508.00m)
1
18
Stuber, Corbin
10
Valley Christian
5-04.00
(508.00m)
1
18
Chacara, Jonathan
10
Bisbee
5-04.00
(508.00m)
1
18
Howe, Bailey
10
Tombstone
5-04.00
(508.00m)
1
18
Hubbard, August
10
Trivium Preparat
5-04.00
(508.00m)
1
Rittenbach, Jayden
9
Pusch Ridge Chri
NH
(--)
1
Foster, LJ
12
Round Valley
NH
(--)
1
Laura, Sean
10
Benson
NH
(--)
1
Zeigler, Hunter
12
Round Valley
DNS
(--)
1
Mens Pole Vault Div IV
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Kelley, Logan
9
Valley Christian
13-06.00
(508.00m)
1
10
2
Myers, Caleb
11
St Johns
13-00.00
(508.00m)
1
8
3
Hartley, Forrest
12
Sedona Red Rock
13-00.00
(508.00m)
1
6
4
Kelton, Jayk
10
Mogollon
12-06.00
(508.00m)
1
5
5
Richins, Eli
10
St Johns
12-00.00
(508.00m)
1
4
6
Schrader, Eric
10
Sedona Red Rock
12-00.00
(508.00m)
1
3
7
Cade, McBride
10
Morenci
12-00.00
(508.00m)
1
2
8
Galloway, Gage
12
Valley Christian
12-00.00
(508.00m)
1
1
9
Scarbrough, Jacob
10
St Johns
11-06.00
(508.00m)
1
9
Hogle, Kade
10
Round Valley
11-06.00
(508.00m)
1
9
Quinlan, Ricky
11
Round Valley
11-06.00
(508.00m)
1
9
Spear, Harley
10
Round Valley
11-06.00
(508.00m)
1
13
Paden, Caleb
9
Benson
11-00.00
(508.00m)
1
13
Jones, Ethan
12
Valley Christian
11-00.00
(508.00m)
1
13
Coleman, James
10
Benson
11-00.00
(508.00m)
1
13
Coleman, Steven
11
Benson
11-00.00
(508.00m)
1
13
Dykstra, Nathan
12
Valley Christian
11-00.00
(508.00m)
1
13
Welch, Christian
11
Sedona Red Rock
11-00.00
(508.00m)
1
19
Fitzsimmons, Billy
9
Mogollon
9-06.00
(508.00m)
1
19
Short, Caden
12
Phoenix Country
9-06.00
(508.00m)
1
21
Teso, David
9
Benson
9-00.00
(508.00m)
1
Wessel, Elliot
9
Phoenix Country
DNS
(--)
1
Sigalove, Jackson
11
Phoenix Country
DNS
(--)
1
Mens Long Jump Div IV
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Wheat, Zach
10
Phoenix Christia
21-06.00
(508.00m)
+0.0
2
10
2
Ross, Kassiah
12
Benson
21-02.00
(508.00m)
+0.0
2
8
3
Jones, Caden
10
Thatcher
21-00.75
(508.00m)
+0.0
2
6
4
Winn, Marcus
12
Scottsdale Chris
20-10.25
(508.00m)
+0.1
2
5
5
Mutengela, Christian
9
Morenci
20-10.00
(508.00m)
+0.0
2
4
6
Russell, Howard
10
Phoenix Christia
20-05.50
(508.00m)
+0.0
1
3
7
Rodin, Ty
12
Phoenix Country
20-02.50
(508.00m)
+0.0
2
2
8
Amador, Jason
12
Parker
19-11.25
(508.00m)
+0.0
2
1
9
Barlow, Caleb
10
Pima
19-08.00
(508.00m)
-0.1
1
10
Norris, Graham
10
BASIS Flagstaff
19-06.75
(508.00m)
+0.0
2
11
Saavedra, Jesus
12
Bisbee
19-06.50
(508.00m)
+0.1
2
11
Wilson, Preston
10
St Johns
19-06.50
(508.00m)
+0.0
1
13
Mora, Daniel
11
St Johns
19-06.00
(508.00m)
+0.0
2
13
Nunn, Wyatt
10
Pusch Ridge Chri
19-06.00
(508.00m)
+0.0
2
15
Oppen, Austin
12
St Johns
19-04.75
(508.00m)
+0.0
1
16
Grazer, Kyle
11
Salome
19-03.75
(508.00m)
+0.0
2
17
Blair, Kaleb
10
Pima
19-02.50
(508.00m)
+0.0
1
18
Kelton, Jayk
10
Mogollon
19-01.00
(508.00m)
+0.0
1
19
Mejia, Elvis
11
San Manuel
18-10.50
(508.00m)
+0.0
1
20
Elms, Izaac
10
Desert Christian
18-10.25
(508.00m)
+0.0
1
21
Gibson, Grant
9
Northwest Christ
18-10.00
(508.00m)
+0.7
1
22
Rittenbach, Jayden
9
Pusch Ridge Chri
18-09.00
(508.00m)
+0.0
2
23
Jones, Brock
12
Thatcher
18-04.00
(508.00m)
+0.1
1
24
Hukill, Dylan
10
Santa Cruz Valle
18-01.50
(508.00m)
+0.0
1
Holguin, Jacob
9
Arizona Lutheran
DNS
(--)
nwi
1
Correa, Giovany
12
Arizona Deaf and
DNS
(--)
nwi
1
Mens Triple Jump Div IV
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Jones, Caden
10
Thatcher
44-05.00
(508.00m)
-0.7
1
10
2
Lovett, Evan
10
Pusch Ridge Chri
43-11.75
(508.00m)
+0.0
2
8
3
Lee, Kyran
11
St Johns
42-07.00
(508.00m)
-0.7
2
6
4
Holdgrafer, Christopher
12
Camp Verde
42-03.25
(508.00m)
-0.9
2
5
5
Jimenez, Daniel
12
St Johns
42-00.75
(508.00m)
+1.3
2
4
6
Heyn, Jamison
12
Arizona Lutheran
42-00.50
(508.00m)
-0.6
2
3
7
Kelton, Jayk
10
Mogollon
40-09.00
(508.00m)
+0.0
2
2
8
Jones, Brock
12
Thatcher
40-07.75
(508.00m)
+0.0
2
1
9
Najera, Manuel
11
Parker
40-04.00
(508.00m)
+0.5
1
9
Amador, Jason
12
Parker
40-04.00
(508.00m)
-0.9
2
11
O'Donnal, Kyle
11
Thatcher
39-11.75
(508.00m)
+0.0
2
12
Norris, Graham
10
BASIS Flagstaff
39-09.00
(508.00m)
+0.0
1
13
Booker, Samuel
10
Pusch Ridge Chri
39-07.75
(508.00m)
-0.8
1
14
Zimmermann, Noah
10
Camp Verde
38-11.75
(508.00m)
-2.1
2
15
Allen, Austin
12
Parker
38-09.75
(508.00m)
+0.5
1
16
Capel, Joshua
10
Chandler Prepara
38-07.50
(508.00m)
-0.8
1
17
Knippers, Gabe
12
Horizon Honors
38-05.75
(508.00m)
-1.4
1
18
LeClaire, Christian
11
Chandler Prepara
37-08.25
(508.00m)
-2.4
1
19
Brewer, Harrison
9
North Phoenix Pr
37-04.75
(508.00m)
-1.0
1
20
Beattie, Dylan
11
Sedona Red Rock
37-04.00
(508.00m)
+0.6
1
21
Moten, Dakota
10
Valley Christian
36-09.00
(508.00m)
+1.1
1
22
Wibbing, Austin
12
Valley Lutheran
36-04.00
(508.00m)
+0.0
1
Ross, Kassiah
12
Benson
FOUL
(--)
nwi
2
Womens 100 Meters Div IV
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Johnson, Clarke
9
Pusch Ridge Chri
12.62
+0.8
1
10
2
Sample, Daija
12
Leading Edge Aca
12.72
+0.8
1
8
3
Casey, Lauren
11
Tempe Preparator
13.00
+0.8
1
5.5
3
Schmidt, Rachel
10
Glendale Prepara
13.00
+0.8
1
5.5
5
Meyer, Kara
10
St Johns
13.13
+0.8
1
4
6
Carr, Kamora
10
ASU Preparatory
13.20
+0.8
1
3
7
Nicholas, Becka
12
Thatcher
13.35
+0.8
1
2
8
Pappas, Eleni
12
Northland Prepar
13.50
+0.8
1
1
Grant, Nevaeh
10
Pima
DNS
+0.8
1
Womens 100 Meters Div IV
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
Wind
H#
Pts
1
Sample, Daija
12
Leading Edge Aca
12.37w
+3.8
2
2
Johnson, Clarke
9
Pusch Ridge Chri
12.42w
+3.8
3
3
Casey, Lauren
11
Tempe Preparator
12.58
+1.5
1
4
Meyer, Kara
10
St Johns
12.76
+1.5
1
5
Schmidt, Rachel
10
Glendale Prepara
12.78w
+3.8
3
6
Grant, Nevaeh
10
Pima
12.83w
+3.8
2
7
Pappas, Eleni
12
Northland Prepar
12.97
+1.5
1
8
Carr, Kamora
10
ASU Preparatory
13.06w
+3.8
3
9
Nicholas, Becka
12
Thatcher
13.10
+1.5
1
10
Gotcher, Cherish
12
Pusch Ridge Chri
13.17
+1.5
1
11
Petersen, Shanda
9
Thatcher
13.29w
+3.8
3
12
Walker, Nikell
10
Round Valley
13.34w
+3.8
2
13
Perry, Cayden
9
Gilbert Classica
13.35w
+3.8
2
13
Smith, Rebecca
10
Valley Christian
13.35w
+3.8
2
15
Hatch, Jerzie
11
Thatcher
13.41w
+3.8
3
16
Imohi, Joy
10
Trivium Preparat
13.42w
+3.8
3
17
King, Ariana
12
Gregory
13.43w
+3.8
2
17
Wagner, Ava
9
Pusch Ridge Chri
13.43
+1.5
1
19
Morris, Ariel
9
Grand Canyon
13.48
+1.5
1
20
Paulus, Skye
9
Gregory
13.53w
+3.8
2
21
Wuethrich, Alexa
11
Scottsdale Chris
13.54w
+3.8
3
22
Brown, Raely
12
Pima
13.56
+1.5
1
23
Hunt, Mazie
10
Thatcher
13.64w
+3.8
2
24
Trujillo, Tiana
10
Sedona Red Rock
13.75w
+3.8
3
25
Logsdon, Courtney
9
Chandler Prepara
13.96w
+3.8
3
LeClair, Audrey
12
Phoenix Country
DNSw
+3.8
2
Womens 200 Meters Div IV
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Johnson, Clarke
9
Pusch Ridge Chri
25.72
+1.3
1
10
2
Sample, Daija
12
Leading Edge Aca
26.04
+1.3
1
8
3
Casey, Lauren
11
Tempe Preparator
26.37
+1.3
1
6
4
Carr, Kamora
10
ASU Preparatory
26.53
+1.3
1
5
5
Schmidt, Rachel
10
Glendale Prepara
27.13
+1.3
1
4
6
Pappas, Eleni
12
Northland Prepar
27.17
+1.3
1
3
7
Meyer, Kara
10
St Johns
27.66
+1.3
1
2
Grant, Nevaeh
10
Pima
DNS
+1.3
1
Lumpkin, Brynn
10
Bisbee
DNS
+1.3
1
Womens 200 Meters Div IV
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
Wind
H#
Pts
1
Johnson, Clarke
9
Pusch Ridge Chri
26.21
nwi
2
2
Sample, Daija
12
Leading Edge Aca
26.23
nwi
3
3
Casey, Lauren
11
Tempe Preparator
26.40
nwi
1
4
Carr, Kamora
10
ASU Preparatory
26.69
nwi
1
5
Pappas, Eleni
12
Northland Prepar
26.83
nwi
3
6
Grant, Nevaeh
10
Pima
26.92
nwi
2
7
Lumpkin, Brynn
10
Bisbee
27.08
nwi
1
8
Schmidt, Rachel
10
Glendale Prepara
27.15
nwi
3
9
Meyer, Kara
10
St Johns
27.47
nwi
3
10
Moore, Cora
10
North Phoenix Pr
27.56
nwi
3
11
Gotcher, Cherish
12
Pusch Ridge Chri
27.79
nwi
2
12
Chiappetta, Gabriela
10
Anthem Prep
27.93
nwi
3
13
Hatch, Jerzie
11
Thatcher
28.04
nwi
2
14
Youngs, Allison
10
Tempe Preparator
28.09
nwi
1
14
Kennedy, Hannah
12
Northwest Christ
28.09
nwi
2
16
Baltodano, Amanda
12
Valley Christian
28.13
nwi
3
17
Sherwood, Aubrie
9
Pima
28.20
nwi
1
18
Petersen, Shanda
9
Thatcher
28.24
nwi
2
19
Lumpkin, Kiera
10
Bisbee
28.28
nwi
3
20
Klump, Sydney
10
Willcox
28.29
nwi
2
21
Kottmann, Jessica
12
Paradise Honors
28.42
nwi
1
22
Wuethrich, Alexa
11
Scottsdale Chris
28.59
nwi
3
23
Perry, Cayden
9
Gilbert Classica
28.63
nwi
1
24
Quinn, Jacee
10
Thatcher
29.00
nwi
1
25
Logsdon, Courtney
9
Chandler Prepara
29.29
nwi
2
Womens 400 Meters Div IV
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Moore, Cora
10
North Phoenix Pr
59.67
1
10
2
Vallery, Georgia
12
Anthem Prep
1:00.57
1
8
3
Addleman, Angel
11
Pusch Ridge Chri
1:01.20
1
6
4
Zavala, Alex
11
Northland Prepar
1:01.63
1
5
5
Klump, Sydney
10
Willcox
1:02.89
1
4
6
Torres, Brenda
10
St Augustine Cat
1:03.48
1
3
7
Lumpkin, Kiera
10
Bisbee
1:05.14
1
2
Lane, McKenna
11
Scottsdale Prep
DNS
1
Rolfe, Sydney
10
Paradise Honors
DNS
1
Womens 400 Meters Div IV
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
H#
Pts
1
Lane, McKenna
11
Scottsdale Prep
1:00.03
3
2
Addleman, Angel
11
Pusch Ridge Chri
1:01.30
2
4
Zavala, Alex
11
Northland Prepar
1:01.31
3
5
Vallery, Georgia
12
Anthem Prep
1:01.34
2
3
Moore, Cora
10
North Phoenix Pr
1:02.08
1
6
Rolfe, Sydney
10
Paradise Honors
1:02.61
1
7
Klump, Sydney
10
Willcox
1:02.62
1
8
Lumpkin, Kiera
10
Bisbee
1:02.67
3
9
Torres, Brenda
10
St Augustine Cat
1:03.01
1
10
Carr, Kamora
10
ASU Preparatory
1:03.22
1
11
Kennedy, Hannah
12
Northwest Christ
1:03.64
3
12
Mattice, Maya
9
Pima
1:03.68
2
13
Simpson, Addy
11
Scottsdale Chris
1:03.70
2
14
DenBleyker, Kirsten
10
Valley Christian
1:04.36
2
15
Chiappetta, Gabriela
10
Anthem Prep
1:04.49
2
16
Clapero, Bethany
9
Pusch Ridge Chri
1:04.83
3
17
Grassman, Makenzi
10
St David
1:05.03
2
18
Jessop, Sara
11
St Johns
1:05.05
1
19
Arneson, Abby
9
Valley Christian
1:06.74
3
20
Miles, Cayli
11
Grand Canyon
1:07.07
1
21
Grizzle, Nicole
12
Pusch Ridge Chri
1:08.17
2
22
Kloft, Sabrina
12
North Phoenix Pr
1:08.79
1
Cascaes, McCall
11
Chandler Prepara
DNS
3
Womens 800 Meters Div IV
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Upshaw, Ali
11
St Michael India
2:20.62
2
10
2
Mountain, Olivia
12
Chandler Prepara
2:22.88
2
8
3
Robinson, Precious
12
Pinon
2:26.38
2
6
4
Rivera, Nyah
12
Valley Lutheran
2:26.98
2
5
5
Durell, Ani
11
Glendale Prepara
2:28.27
2
4
6
Smith, Brooke
9
St Johns
2:28.36
2
3
7
Rivera, Alani
12
Valley Lutheran
2:30.52
1
2
8
Blodgett, Ginger
11
Northland Prepar
2:30.84
2
1
9
DenBleyker, Kirsten
10
Valley Christian
2:31.14
2
10
Rivera, Savannah
12
Valley Lutheran
2:32.69
2
11
Ravinthiran, Wini
12
Desert Christian
2:33.03
1
12
Barney, Meghan
12
Veritas Preparat
2:33.23
1
13
Greer, Almira
9
ASU Preparatory
2:33.59
1
14
DeLord, Arden
9
Scottsdale Prep
2:33.76
1
15
Cascaes, McCall
11
Chandler Prepara
2:34.93
2
16
Zazueta, Victoria
10
San Manuel
2:35.25
2
17
Paniagua, Eliana
12
Camp Verde
2:36.60
2
18
Miles, Cayli
11
Grand Canyon
2:37.39
1
19
Wahlheim, Michaela
10
North Phoenix Pr
2:37.65
1
20
Baltram, Juliana
12
North Phoenix Pr
2:40.30
1
21
Boyle, Isabelle
12
Veritas Preparat
2:40.71
1
22
Gardner, Kaylie
12
Joseph City
2:42.88
1
23
Holgate, Chiara
10
St Michael India
2:44.21
1
Mean-Kassing, Quinn
9
Anthem Prep
DNS
1
Lane, McKenna
11
Scottsdale Prep
DNS
2
Vallery, Macie
10
Anthem Prep
DNS
1
Womens 1600 Meters Div IV
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Upshaw, Ali
11
St Michael India
5:06.93
1
10
2
Robinson, Precious
12
Pinon
5:08.64
1
8
3
Mountain, Olivia
12
Chandler Prepara
5:15.91
1
6
4
Durell, Ani
11
Glendale Prepara
5:18.57
1
5
5
Rivera, Nyah
12
Valley Lutheran
5:32.14
1
4
6
Cochran, Kaitlyn
10
Valley Christian
5:39.22
1
3
7
Rivera, Savannah
12
Valley Lutheran
5:41.28
1
2
8
Greenberg, Emily
12
Northwest Christ
5:42.63
1
1
9
Rivera, Alani
12
Valley Lutheran
5:44.27
1
10
Washburn, Abigail
11
Trivium Preparat
5:49.00
1
11
O'Connell, Kayla
10
Morenci
5:50.40
1
12
Young, Ayla
9
Gilbert Classica
5:51.18
1
13
Baltram, Juliana
12
North Phoenix Pr
5:52.17
1
14
Kassebaum, Alissa
9
Arete Preparator
5:52.35
1
15
Wilson, Taryn
12
Glendale Prepara
5:52.83
1
16
Drennan, Emily
12
Chandler Prepara
5:53.37
1
17
Greer, Almira
9
ASU Preparatory
5:54.11
1
18
Forman, Maddie
10
Glendale Prepara
5:56.20
1
19
Madrid, Jessica
9
Round Valley
5:59.28
1
20
Holgate, Chiara
10
St Michael India
5:59.91
1
21
Reidhead, Tristin
9
Alchesay
6:01.86
1
22
Severson, Mckinley
12
Pusch Ridge Chri
6:01.97
1
23
Victor, Shanaya
10
San Carlos
6:03.29
1
24
Iniguez, Daniela
11
Arete Preparator
6:13.88
1
25
Garnand, Emma
10
Pusch Ridge Chri
6:14.66
1
Lumpkin, Kiera
10
Bisbee
DNS
1
Womens 3200 Meters Div IV
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Upshaw, Ali
11
St Michael India
10:41.54
1
10
2
Robinson, Precious
12
Pinon
11:00.63
1
8
3
Rivera, Nyah
12
Valley Lutheran
11:53.28
1
6
4
Blodgett, Ginger
11
Northland Prepar
11:56.06
1
5
5
Greenberg, Emily
12
Northwest Christ
12:08.11
1
4
6
Cochran, Kaitlyn
10
Valley Christian
12:14.78
1
3
7
Rivera, Alani
12
Valley Lutheran
12:20.97
1
2
8
Rivera, Savannah
12
Valley Lutheran
12:21.65
1
1
9
Holgate, Chiara
10
St Michael India
12:24.64
1
10
Boxberger, Adelle
9
Paradise Honors
12:32.85
1
11
Young, Ayla
9
Gilbert Classica
12:34.00
1
12
O'Connell, Kayla
10
Morenci
12:36.05
1
13
Madrid, Jessica
9
Round Valley
12:42.73
1
14
Linos, Claire
10
Phoenix Country
12:44.10
1
15
Klassen, Kylie
10
Tempe Preparator
12:54.77
1
16
Greer, Almira
9
ASU Preparatory
12:58.62
1
17
Drennan, Emily
12
Chandler Prepara
12:59.04
1
18
Barrasa, Marissa
10
San Carlos
13:01.47
1
19
Reidhead, Tristin
9
Alchesay
13:06.77
1
20
Baltram, Juliana
12
North Phoenix Pr
13:09.50
1
21
Phillips, Ashley
10
St Michael India
13:13.47
1
22
Garnand, Emma
10
Pusch Ridge Chri
13:25.00
1
23
Moroyoqui, Dalia
11
Benson
14:08.96
1
Durell, Ani
11
Glendale Prepara
DNS
1
Womens 100m Hurdles Div IV
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Nicholas, Becka
12
Thatcher
16.25
-2.1
1
10
2
Sventek, Sydney
9
Northland Prepar
16.58
-2.1
1
8
3
Cryder, Morgan
12
Tempe Preparator
16.59
-2.1
1
6
4
Fraley, Chloe
12
Valley Christian
16.72
-2.1
1
5
5
Brown, Jaydin
12
Thatcher
16.86
-2.1
1
3.5
5
Babb, Desiree
11
Morenci
16.86
-2.1
1
3.5
7
Baldwin, Taya
11
Thatcher
17.24
-2.1
1
2
8
Milas, Isabella
11
Gilbert Classica
17.26
-2.1
1
1
9
Dodge, Kylee
9
Thatcher
17.48
-2.1
1
Womens 100m Hurdles Div IV
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
Wind
H#
Pts
1
Sventek, Sydney
9
Northland Prepar
16.01
+0.7
1
2
Nicholas, Becka
12
Thatcher
16.14w
+2.1
2
4
Cryder, Morgan
12
Tempe Preparator
16.30
+0.7
1
3
Fraley, Chloe
12
Valley Christian
16.43
+1.7
3
5
Babb, Desiree
11
Morenci
16.52
+1.7
3
6
Brown, Jaydin
12
Thatcher
16.59w
+2.1
2
7
Baldwin, Taya
11
Thatcher
16.96
+0.7
1
8
Dodge, Kylee
9
Thatcher
17.02w
+2.1
2
9
Milas, Isabella
11
Gilbert Classica
17.06
+1.7
3
10
Andrews, Mandalay
12
Chandler Prepara
17.58
+0.7
1
11
Nelson, Amanda
11
Benson
17.59
+1.7
3
12
Sherwood, Aubrie
9
Pima
17.82w
+2.1
2
13
Sturm, Alyssa
11
Northland Prepar
18.07w
+2.1
2
14
Holm, Tatum
10
BASIS Flagstaff
18.09
+0.7
1
15
Frey, Sarah
9
Sedona Red Rock
18.13
+0.7
1
16
Welch, Morgan
9
Sedona Red Rock
18.45w
+2.1
2
17
Estes, Sarah
11
Trivium Preparat
19.03
+1.7
3
18
D'Arcy, Meaghan
10
Anthem Prep
19.11
+1.7
3
19
Moezzi, Meg
11
Northland Prepar
19.15
+1.7
3
Womens 300m Hurdles Div IV
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Sample, Daija
12
Leading Edge Aca
45.72
1
10
2
Cryder, Morgan
12
Tempe Preparator
48.17
1
8
3
Baldwin, Taya
11
Thatcher
48.44
1
6
4
Fraley, Chloe
12
Valley Christian
48.82
1
5
5
Dodge, Kylee
9
Thatcher
49.21
1
4
6
Lumpkin, Brynn
10
Bisbee
50.02
1
3
7
Babb, Desiree
11
Morenci
50.42
1
2
8
Sventek, Sydney
9
Northland Prepar
50.45
1
1
9
Gardner, Kaylie
12
Joseph City
53.23
1
Womens 300m Hurdles Div IV
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
H#
Pts
1
Sample, Daija
12
Leading Edge Aca
47.67
3
2
Lumpkin, Brynn
10
Bisbee
47.75
1
3
Sventek, Sydney
9
Northland Prepar
48.38
2
4
Baldwin, Taya
11
Thatcher
48.46
2
5
Cryder, Morgan
12
Tempe Preparator
49.12
1
6
Fraley, Chloe
12
Valley Christian
49.33
3
7
Dodge, Kylee
9
Thatcher
49.76
3
8
Babb, Desiree
11
Morenci
50.53
2
9
Gardner, Kaylie
12
Joseph City
50.66
2
10
Brown, Jaydin
12
Thatcher
51.00
1
11
Holm, Tatum
10
BASIS Flagstaff
51.19
3
12
Milas, Isabella
11
Gilbert Classica
51.47
1
13
Morris, Laney
9
Thatcher
51.84
1
14
Beattie, Emma
9
Sedona Red Rock
51.99
3
15
Herrington, Katie
11
North Phoenix Pr
52.01
1
16
D'Arcy, Meaghan
10
Anthem Prep
52.66
2
17
Frey, Sarah
9
Sedona Red Rock
53.01
2
18
Reyes, Clarise
12
Benson
53.10
3
19
Sturm, Alyssa
11
Northland Prepar
53.83
3
20
Chadwick, Rebekah
11
Tempe Preparator
54.64
2
21
Balfour, Alexis
11
Anthem Prep
54.71
1
22
Andrews, Mandalay
12
Chandler Prepara
54.92
1
Womens 4x100 Relay Div IV
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Relay Team
Pusch Ridge Chri
50.01
1
10
2
Relay Team
Tempe Preparator
50.33
1
8
3
Relay Team
Thatcher
52.27
1
6
4
Relay Team
Pima
52.37
1
5
5
Relay Team
Northland Prepar
52.42
1
4
6
Relay Team
Northwest Christ
53.29
1
3
7
Relay Team
Sedona Red Rock
53.45
1
2
8
Relay Team
Glendale Prepara
53.76
1
1
9
Relay Team
Round Valley
53.93
1
Womens 4x100 Relay Div IV
Back to top
Name
School
Prelims
H#
Pts
1
Relay Team
Tempe Preparator
50.48
1
2
Relay Team
Pusch Ridge Chri
50.61
2
3
Relay Team
Pima
51.70
1
4
Relay Team
Northland Prepar
52.29
2
5
Relay Team
Thatcher
52.37
2
6
Relay Team
Sedona Red Rock
53.31
2
7
Relay Team
Glendale Prepara
53.32
1
8
Relay Team
Northwest Christ
53.34
1
9
Relay Team
Round Valley
53.87
2
10
Relay Team
Gilbert Classica
54.05
1
11
Relay Team
Chandler Prepara
54.17
2
12
Relay Team
Anthem Prep
54.18
1
12
Relay Team
St Johns
54.18
2
14
Relay Team
Desert Christian
54.30
2
15
Relay Team
North Phoenix Pr
54.60
1
16
Relay Team
Benson
55.10
2
Relay Team
Valley Christian
DNS
1
Relay Team
Veritas Preparat
DNS
1
Womens 4x400 Relay Div IV
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Relay Team
Pusch Ridge Chri
4:10.30
1
10
2
Relay Team
Thatcher
4:15.55
1
8
3
Relay Team
Tempe Preparator
4:16.14
1
6
4
Relay Team
Chandler Prepara
4:16.73
1
5
5
Relay Team
Anthem Prep
4:18.16
1
4
6
Relay Team
Valley Christian
4:18.41
1
3
7
Relay Team
Northland Prepar
4:19.92
1
2
8
Relay Team
Northwest Christ
4:22.14
1
1
9
Relay Team
Sedona Red Rock
4:26.40
1
Womens 4x400 Relay Div IV
Back to top
Name
School
Prelims
H#
Pts
1
Relay Team
Pusch Ridge Chri
4:15.36
1
2
Relay Team
Tempe Preparator
4:17.55
2
3
Relay Team
Thatcher
4:17.92
2
4
Relay Team
Anthem Prep
4:19.65
2
5
Relay Team
Northland Prepar
4:19.93
1
6
Relay Team
Sedona Red Rock
4:21.96
1
7
Relay Team
Northwest Christ
4:21.99
1
8
Relay Team
Chandler Prepara
4:24.99
2
10
Relay Team
North Phoenix Pr
4:26.23
2
9
Relay Team
Valley Christian
4:26.23
2
11
Relay Team
Scottsdale Prep
4:29.06
2
12
Relay Team
Pima
4:30.54
1
13
Relay Team
Trivium Preparat
4:30.72
2
14
Relay Team
Scottsdale Chris
4:32.48
2
15
Relay Team
Paradise Honors
4:33.68
1
16
Relay Team
Benson
4:34.83
1
17
Relay Team
Glendale Prepara
4:43.23
1
18
Measel, Rohloff,
Mangels, Measel
Valley Lutheran
4:48.68
1
Womens 4x800 Relay Div IV
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Rivera, Mangels,
Rivera, Rivera
Valley Lutheran
10:17.07
1
10
2
Relay Team
North Phoenix Pr
10:28.56
1
8
3
Relay Team
Chandler Prepara
10:29.77
1
6
4
Relay Team
Pusch Ridge Chri
10:32.39
1
5
5
Relay Team
St Michael India
10:37.35
1
4
6
Relay Team
Valley Christian
10:38.74
1
3
7
Relay Team
Glendale Prepara
10:39.05
1
2
8
Relay Team
Anthem Prep
10:49.83
1
1
9
Relay Team
Arete Preparator
10:56.02
1
10
Relay Team
Alchesay
11:05.12
1
11
Relay Team
Mogollon
11:06.37
1
12
Relay Team
Trivium Preparat
11:08.34
1
13
Relay Team
Veritas Preparat
11:14.21
1
14
Relay Team
St Augustine Cat
11:15.85
1
15
Relay Team
Thatcher
11:16.54
1
16
Relay Team
Arizona Lutheran
11:21.21
1
17
Relay Team
Northland Prepar
11:28.13
1
18
Relay Team
Camp Verde
11:53.83
1
Womens Shot Put Div IV
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Jones, Akira
11
St David
36-05.75
(508.00m)
2
10
2
Hansen, Courtney
10
Sedona Red Rock
34-01.00
(508.00m)
2
8
3
Minor, Briley
11
Thatcher
31-10.00
(508.00m)
2
6
4
Meza, Angelita
12
Santa Cruz Valle
31-09.75
(508.00m)
2
5
5
Richardson, Kyra
11
St David
31-09.75
(508.00m)
2
4
6
Jorgensen, Mikaela
10
Thatcher
31-07.00
(508.00m)
1
3
7
Colquitt, Kacie
12
Mayer Senior
31-06.25
(508.00m)
2
2
8
Durham, Demi
10
Parker
30-10.25
(508.00m)
2
1
9
Johnson, Hannah
9
Thatcher
30-10.00
(508.00m)
1
10
Darling, Chloe
11
Tempe Preparator
30-09.50
(508.00m)
2
11
Ferguson, Tory
10
Sedona Red Rock
30-02.50
(508.00m)
1
12
Fannin, Cheyenne
10
Tonopah Valley
29-11.50
(508.00m)
1
13
Keebahe, Alana
10
Grand Canyon
29-09.75
(508.00m)
2
14
Schroeder, Madella
11
Arizona Lutheran
29-09.50
(508.00m)
2
15
Tarango, Valerie
11
Santa Cruz Valle
29-08.50
(508.00m)
1
16
Flake, Khylee
12
Joseph City
29-07.75
(508.00m)
1
17
Hernandez, Savannah
10
Tonopah Valley
29-07.00
(508.00m)
2
18
Silversmith, Lakeisha
12
Mingus Mtn.
29-05.50
(508.00m)
2
19
Varela, Cyndel
9
Thatcher
28-10.25
(508.00m)
2
20
Houseman, Sydney
Sr
Pusch Ridge Chri
28-05.00
(508.00m)
1
21
Stapley, Lakin
11
Northland Prepar
28-01.75
(508.00m)
1
22
Diggs, Alaina
11
St Johns
27-06.75
(508.00m)
1
22
Irish, Samantha
10
Globe
27-06.75
(508.00m)
1
24
Cordova, Ashlyn
11
St Johns
26-08.50
(508.00m)
1
25
Gonzalez, Natalia
11
Trivium Preparat
25-10.50
(508.00m)
1
26
Young, Emma
9
Round Valley
25-00.25
(508.00m)
1
Womens Discus Div IV
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Gonzalez, Natalia
11
Trivium Preparat
104-01
(508.00m)
2
10
2
Spencer-Walters, Nicole
10
Chandler Prepara
100-08
(508.00m)
2
8
3
Hernandez, Savannah
10
Tonopah Valley
97-01
(508.00m)
2
6
4
Richardson, Kyra
11
St David
93-08
(508.00m)
2
5
5
Jorgensen, Mikaela
10
Thatcher
91-00
(508.00m)
2
4
6
Hansen, Courtney
10
Sedona Red Rock
90-00
(508.00m)
2
3
7
Varela, Cyndel
9
Thatcher
89-07
(508.00m)
1
2
8
Silversmith, Lakeisha
12
Mingus Mtn.
88-00
(508.00m)
2
1
9
Tarango, Valerie
11
Santa Cruz Valle
82-00
(508.00m)
2
10
Spaanstra, Carissa
11
Pusch Ridge Chri
81-06
(508.00m)
1
11
Stoops, Chloe
10
Arete Preparator
80-11
(508.00m)
1
11
Whitehead, Lillie
10
Arete Preparator
80-11
(508.00m)
2
13
Young, Emma
9
Round Valley
80-01
(508.00m)
2
14
Sturgeon, Sabrina
12
Benson
80-00
(508.00m)
1
15
Allred, Saydee
9
Pima
79-04
(508.00m)
2
15
Jacquay, Jasmine
11
Tombstone
79-04
(508.00m)
1
17
Meza, Angelita
12
Santa Cruz Valle
76-07
(508.00m)
1
18
Rush, Hailey
12
Joseph City
75-09
(508.00m)
1
19
Ferguson, Tory
10
Sedona Red Rock
74-01
(508.00m)
1
20
Sheitelman, Sarah
10
Glendale Prepara
73-05
(508.00m)
1
21
Whipple, Hannah
11
Mogollon
72-00
(508.00m)
1
22
Starr, Kenya
11
San Carlos
70-06
(508.00m)
1
23
Flake, Khylee
12
Joseph City
69-10
(508.00m)
1
24
Willis, Emily
12
Round Valley
63-03
(508.00m)
1
Brown, Lacie
10
Thatcher
FOUL
(--)
2
Jones, Akira
11
St David
FOUL
(--)
2
Womens Javelin Div IV
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Fraley, Chloe
12
Valley Christian
124-05
(508.00m)
2
10
2
Richardson, Kyra
11
St David
104-04
(508.00m)
1
8
3
Jones, Akira
11
St David
101-01
(508.00m)
2
6
4
Minor, Briley
11
Thatcher
99-10
(508.00m)
2
5
5
Nicholas, Marleigh
10
Thatcher
98-02
(508.00m)
2
4
6
Trimble, Libby
10
Glendale Prepara
97-09
(508.00m)
2
3
7
Silversmith, Lakeisha
12
Mingus Mtn.
96-00
(508.00m)
2
2
8
Edwards, Brandy
9
Alchesay
95-11
(508.00m)
2
1
9
Askari, Azin
12
Phoenix Country
94-01
(508.00m)
1
10
Salazar, Bella
10
Round Valley
89-04
(508.00m)
2
11
Overson, Abbie
12
St Johns
87-03
(508.00m)
2
12
Gomez, Hope
12
Valley Christian
86-11
(508.00m)
1
13
Spencer-Walters, Nicole
10
Chandler Prepara
86-00
(508.00m)
2
14
Schulze, Gianna
10
Pusch Ridge Chri
85-10
(508.00m)
1
15
Garnand, Emma
10
Pusch Ridge Chri
82-01
(508.00m)
1
16
Haynes, Catie
11
Immaculate Heart
79-07
(508.00m)
1
17
Pacheco, Haylee
9
St David
76-10
(508.00m)
1
18
Austin, Kara
10
Grand Canyon
76-09
(508.00m)
1
19
Nelson, Amanda
11
Benson
76-03
(508.00m)
1
20
Soto, Sydney
10
Pusch Ridge Chri
74-05
(508.00m)
2
21
Tarango, Valerie
11
Santa Cruz Valle
72-04
(508.00m)
2
22
Brown, Raely
12
Pima
71-02
(508.00m)
1
23
Allred, Saydee
9
Pima
69-08
(508.00m)
1
24
Lindsey, Raban
11
St Johns
62-03
(508.00m)
1
Womens High Jump Div IV
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
LeClair, Audrey
12
Phoenix Country
5-01.00
(508.00m)
1
10
2
Patterson, Brooke
11
St Johns
5-00.00
(508.00m)
1
8
3
Valdez, Amethyst
9
Mogollon
4-10.00
(508.00m)
1
5.5
3
Horn, Isabella
10
Mogollon
4-10.00
(508.00m)
1
5.5
5
Merrill, Mackenzie
9
Round Valley
4-10.00
(508.00m)
1
3.5
5
Imohi, Joy
10
Trivium Preparat
4-10.00
(508.00m)
1
3.5
7
Gomez, Marian
11
Round Valley
4-10.00
(508.00m)
1
2
8
Durham, Demi
10
Parker
4-10.00
(508.00m)
1
1
9
Freedman, Hope
9
Salome
4-10.00
(508.00m)
1
9
Baldwin, Taya
11
Thatcher
4-10.00
(508.00m)
1
11
Klump, Sydney
10
Willcox
4-08.00
(508.00m)
1
12
Milas, Isabella
11
Gilbert Classica
4-08.00
(508.00m)
1
13
Rutter, Emiley
11
Ray
4-08.00
(508.00m)
1
13
Nicol, Ana
11
Northland Prepar
4-08.00
(508.00m)
1
15
O'Brien, Molly
11
Valley Lutheran
4-08.00
(508.00m)
1
16
Youngs, Allison
10
Tempe Preparator
4-06.00
(508.00m)
1
16
Matttice, Kloee
12
Thatcher
4-06.00
(508.00m)
1
16
Measel, Faith
11
Valley Lutheran
4-06.00
(508.00m)
1
19
Berger, Lora
10
Northland Prepar
4-06.00
(508.00m)
1
19
McLaughlin, Ajai
11
Mingus Mtn.
4-06.00
(508.00m)
1
19
Malone, Malita
11
Alchesay
4-06.00
(508.00m)
1
22
Parry, Paige
-
Mogollon
4-06.00
(508.00m)
1
23
Givens, Bryanna
9
Tombstone
4-06.00
(508.00m)
1
24
Soto, Sydney
10
Pusch Ridge Chri
4-04.00
(508.00m)
1
25
Carlin, Kaleena
11
Morenci
4-04.00
(508.00m)
1
25
Gillenwater, Audrey
9
Northland Prepar
4-04.00
(508.00m)
1
Nelson, Jena
10
Camp Verde
DNS
(--)
1
Trimble, Eliza
11
Glendale Prepara
NH
(--)
1
Womens Pole Vault Div IV
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Smith, Rebecca
10
Valley Christian
10-00.00
(508.00m)
1
10
2
Olson, Jaida
10
Pusch Ridge Chri
10-00.00
(508.00m)
1
8
3
Sooter, Emarie
9
Gregory
9-06.00
(508.00m)
1
6
4
Fraley, Chloe
12
Valley Christian
9-06.00
(508.00m)
1
5
5
Derrick, Danika
12
Pima
8-06.00
(508.00m)
1
4
6
Nelson, Amanda
11
Benson
8-06.00
(508.00m)
1
3
10
Duerinck, Lacie
11
Benson
8-00.00
(508.00m)
1
7
Bevell, Keyala
10
Round Valley
8-00.00
(508.00m)
1
2
8
Paden, Nhaya
11
Benson
8-00.00
(508.00m)
1
1
9
Juist, Abby
10
Valley Christian
8-00.00
(508.00m)
1
11
Lumpkin, Kiera
10
Bisbee
7-06.00
(508.00m)
1
11
Lumpkin, Brynn
10
Bisbee
7-06.00
(508.00m)
1
11
Whiting, Ashley
10
Round Valley
7-06.00
(508.00m)
1
14
Smith, Brooke
9
St Johns
7-00.00
(508.00m)
1
14
Lundeen, Emily
12
Morenci
7-00.00
(508.00m)
1
14
Moroyoqui, Dalia
11
Benson
7-00.00
(508.00m)
1
14
Stone, Courtney
12
Valley Christian
7-00.00
(508.00m)
1
14
Winters, Aneron
12
St Johns
7-00.00
(508.00m)
1
Geisler, Braylie
9
Round Valley
NH
(--)
1
Welch, Morgan
9
Sedona Red Rock
NH
(--)
1
Walker, Nikell
10
Round Valley
NH
(--)
1
Frey, Sarah
9
Sedona Red Rock
NH
(--)
1
Womens Long Jump Div IV
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
LeClair, Audrey
12
Phoenix Country
17-06.50
(508.00m)
-0.4
1
10
2
Nicholas, Becka
12
Thatcher
17-05.75
(508.00m)
-0.7
2
8
3
Sventek, Sydney
9
Northland Prepar
17-03.25
(508.00m)
+1.0
2
6
4
Petersen, Shanda
9
Thatcher
17-02.50
(508.00m)
+3.2
2
5
5
Grant, Nevaeh
10
Pima
17-01.75
(508.00m)
+0.5
2
4
6
Wuethrich, Alexa
11
Scottsdale Chris
16-10.00
(508.00m)
-1.0
2
3
7
Matttice, Kloee
12
Thatcher
16-04.75
(508.00m)
-0.7
2
2
8
Felix, Jatzia
11
Tempe Preparator
16-02.25
(508.00m)
+0.4
1
1
9
Stevenson, Abigail
12
Sedona Red Rock
16-02.00
(508.00m)
+0.3
2
10
Berger, Lora
10
Northland Prepar
16-01.25
(508.00m)
+0.7
2
11
Gibson, Hope
12
Northwest Christ
15-11.75
(508.00m)
+1.4
1
12
Wagner, Ava
9
Pusch Ridge Chri
15-11.50
(508.00m)
+0.6
2
13
Hatch, Akala
11
Thatcher
15-10.25
(508.00m)
+2.3
2
14
Eagar, Regan
12
Northland Prepar
15-08.75
(508.00m)
+0.9
2
15
Maner, Jilliana
11
Mogollon
15-08.25
(508.00m)
+1.6
1
16
Trimble, Eliza
11
Glendale Prepara
15-05.75
(508.00m)
-0.6
1
17
Crosby, Kinley
9
St Johns
15-05.50
(508.00m)
+2.4
2
18
Hovis, Kiarra
10
Northland Prepar
15-02.75
(508.00m)
+1.8
1
18
Measel, Faith
11
Valley Lutheran
15-02.75
(508.00m)
-0.8
1
20
Herrington, Katie
11
North Phoenix Pr
14-11.50
(508.00m)
-0.4
1
21
Perez, Kris
12
North Phoenix Pr
14-10.75
(508.00m)
-0.7
2
22
Lindsey, Raban
11
St Johns
14-09.25
(508.00m)
-1.0
1
22
Perry, Cayden
9
Gilbert Classica
14-09.25
(508.00m)
+1.6
1
24
Soto, Sydney
10
Pusch Ridge Chri
14-06.25
(508.00m)
+0.5
1
25
Weinberger, Nina
12
Pusch Ridge Chri
14-02.00
(508.00m)
+0.6
1
Davis, Allison
12
Academy Of Tucso
DNS
(--)
nwi
1
Womens Triple Jump Div IV
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Petersen, Shanda
9
Thatcher
35-04.25
(508.00m)
-1.4
2
10
2
Matttice, Kloee
12
Thatcher
35-01.25
(508.00m)
-0.4
2
8
3
Addleman, Angel
11
Pusch Ridge Chri
34-02.00
(508.00m)
-2.2
2
6
4
Berger, Lora
10
Northland Prepar
34-00.00
(508.00m)
-1.0
2
5
5
Trimble, Eliza
11
Glendale Prepara
33-05.25
(508.00m)
-2.8
2
4
6
Olson, Jaida
10
Pusch Ridge Chri
33-01.00
(508.00m)
-1.1
2
3
7
Felix, Jatzia
11
Tempe Preparator
33-00.50
(508.00m)
+0.9
2
2
8
Horn, Isabella
10
Mogollon
33-00.25
(508.00m)
+0.5
2
1
9
Maner, Jilliana
11
Mogollon
32-03.00
(508.00m)
+0.3
2
10
Weinberger, Nina
12
Pusch Ridge Chri
32-00.50
(508.00m)
-2.1
1
11
Mattice, Maya
9
Pima
32-00.00
(508.00m)
+0.5
2
12
Bowler, Emily
12
Fredonia
31-08.50
(508.00m)
+0.0
1
13
Crosby, Kinley
9
St Johns
31-06.50
(508.00m)
-0.2
2
14
Olson, Avery
12
Pusch Ridge Chri
31-02.50
(508.00m)
+0.7
1
15
Herrington, Katie
11
North Phoenix Pr
30-08.00
(508.00m)
-0.8
1
16
Quinn, Jacee
10
Thatcher
30-07.50
(508.00m)
-1.6
1
17
Welch, Morgan
9
Sedona Red Rock
30-06.75
(508.00m)
-0.8
1
18
Vagan, Linnea
11
Northland Prepar
30-06.75
(508.00m)
+0.4
1
19
Soto, Sydney
10
Pusch Ridge Chri
30-05.75
(508.00m)
+0.1
1
20
Jansen, Kayleen
11
Willcox
30-03.25
(508.00m)
+0.1
1
21
Howie, Alexis
10
Northland Prepar
29-08.75
(508.00m)
+0.1
2
22
Perez, Kris
12
North Phoenix Pr
29-05.50
(508.00m)
-1.1
1
23
Selman, Kiley
11
Glendale Prepara
28-04.75
(508.00m)
-2.2
1
Murphy, Amanda
10
Trivium Preparat
FOUL
(--)
nwi
1
Darling, Chloe
11
Tempe Preparator
DNS
(--)
nwi
1
Nicholas, Becka
12
Thatcher
FOUL
(--)
nwi
2
Notations:
c = converted Hand Timing
w = Wind Assisted (>2.0 meters per second)
^ = Altitude
Team Scores
Div IV - Men
1
Valley Christian
(85)
2
Anthem Prep
(60)
3
Thatcher
(55)
4
St Johns
(46)
5
North Phoenix Prep
(35)
6
Chandler Preparatory
(33)
6
Northwest Christian
(33)
6
Phoenix Christian
(33)
9
Benson
(30)
10
Joseph City
(28)
11
Arizona Lutheran
(27.5)
12
Trivium Preparatory Academy
(19)
13
Arete Preparatory Academy
(16)
13
Sedona Red Rock
(16)
15
Camp Verde
(15)
15
Glendale Preparatory Academy
(15)
17
Parker
(13)
18
Phoenix Country Day
(12)
19
Bisbee
(11.5)
20
Scottsdale Christian
(11)
21
Pusch Ridge Christian
(10)
21
San Manuel
(10)
23
Morenci
(9)
24
Tombstone
(8)
25
Mogollon
(7)
25
Tempe Preparatory
(7)
25
Valley Lutheran
(7)
28
Greyhills
(6)
28
Hopi
(6)
30
Dishchii bikoh
(5)
30
Veritas Preparatory Academy
(5)
32
Northland Preparatory
(4)
32
Round Valley
(4)
32
Santa Cruz Valley Union
(4)
35
Bowie/San Simon
(3)
35
Salome
(3)
35
San Carlos
(3)
38
Globe
(2)
38
Paradise Honors
(2)
38
Willcox
(2)
41
Pima
(1)
Div IV - Women
1
Thatcher
(98.5)
2
Pusch Ridge Christian
(68)
3
Valley Christian
(47)
4
Tempe Preparatory
(42.5)
5
Northland Preparatory
(41)
6
St Michael Indian
(34)
7
Chandler Preparatory
(33)
7
St David
(33)
9
Valley Lutheran
(32)
10
Glendale Preparatory Academy
(28.5)
11
Leading Edge Academy - GEC
(26)
12
Pinon
(22)
13
Phoenix Country Day
(20)
14
North Phoenix Prep
(18)
15
St Johns
(17)
16
Trivium Preparatory Academy
(13.5)
17
Anthem Prep
(13)
17
Pima
(13)
17
Sedona Red Rock
(13)
20
Mogollon
(12)
21
Northwest Christian
(9)
22
ASU Preparatory Academy
(8)
23
Round Valley
(7.5)
24
Gregory
(6)
24
Tonopah Valley
(6)
26
Morenci
(5.5)
27
Bisbee
(5)
27
Santa Cruz Valley Union
(5)
29
Benson
(4)
29
Willcox
(4)
31
Mingus Mtn.
(3)
31
Scottsdale Christian
(3)
31
St Augustine Catholic
(3)
34
Mayer Senior
(2)
34
Parker
(2)
36
Alchesay
(1)
36
Gilbert Classical Academy
(1)
Hashtags
#arizona-state-meet
#aiaonline
#state-meet
#cave-creek
More news
5/4/19 - Arizona AIA Outdoor State Championships Live Webcast Info
0 shares:
Arizona AIA Outdoor State Championships
,
ResultsCentral
,
Shane
view all
0
likes:
0
comment(s)
History for Arizona AIA Outdoor State Championships
Year
Results
Videos
News
Photos
Blogs
2024
30
2
2023
26
2
2022
36
1
2021
41
2
2019
1
49
2
11
2018
1
37
4
273
2017
1
33
5
2016
1
54
3
13
2015
1
19
3
1758
2014
1
1
3
2013
1
2
2
2012
1
1
2011
3
6
3
2010
1
1
2
2009
1
2
2008
2
Show 13 more
Hashtags
#arizona-state-meet
#aiaonline
#state-meet
#cave-creek
+PLUS highlights
+PLUS coverage
Live Events
Get +PLUS!