AZ Home
A.net/AZ
Upload a Photo
Upload a Video
Add a News article
Write a Blog
Add a Comment
Blog Feed
News Feed
Video Feed
All Feeds
Arizona AIA Outdoor State Championships
May 10th-11th 2024 Mesa, Arizona, United States
Report
Block
23 Followers
Home
Photos
Blog
News
Videos
Records
Info/Results
News
Write News
RSS Feed
Folders
2009 - (2 articles)
2010 - (1 articles)
2011 - (3 articles)
2012 - (1 articles)
2013 - (2 articles)
2014 - (3 articles)
2015 - (3 articles)
2016 - (3 articles)
2017 - (5 articles)
2018 - (4 articles)
2019 - (2 articles)
2021 - (2 articles)
2022 - (1 articles)
2023 - (2 articles)
2024 - (1 articles)
Featured
0
Misc News
3
All
3
Arizona State Meet 2014 Recap - DyeStat
May 12th 2014, 6:13am
2014 Results - Arizona AIA Outdoor State Championships
May 11th 2014, 12:12am
5/7-10/14 - Arizona AIA Outdoor State Championships LIVE Webcast Info
May 5th 2014, 4:42pm
Search
2014 Results - Arizona AIA Outdoor State Championships
Published by
RunnerSpace.com/HighSchool
May 11th 2014, 12:12am
Comments
Arizona AIA Outdoor State Championships
May 7, 2014 to May 10, 2014
Mesa Community College, 1833 W. Southern Ave., Mesa, AZ, US, 85202
« Filter Results by Team: »
Academy Of Tucson
Agua Fria Union
Ajo
Alchesay
Alhambra
Amphitheater
Apache Junction
Apollo
Arcadia
Arizona College HS
Arizona Lutheran
AZ School for the Deaf/Blind
Barry Goldwater
Basha
Benson
Betty H Fairfax
Bisbee
Blue Ridge
Boulder Creek
Bourgade Catholi
Bradshaw Mountain
Brophy College Prep
Buckeye Union
Buena
Cactus
Cactus Shadows
Camelback
Camp Verde
Campo Verde
Canyon Del Oro
Canyon State Academy
Casa Grande Union
Catalina
Catalina Foothills
Centennial
Cesar Chavez
Chandler
Chaparral
Chinle
Chino Valley
Cibola
Cienega
Coconino
Combs
Coolidge
Copper Canyon
Corona del Sol
Coronado
Cortez
Deer Valley
Desert Christian
Desert Edge
Desert Mountain
Desert Ridge
Desert View
Desert Vista
Dobson
Douglas
Empire
Estrella Foothills
Flagstaff
Florence
Flowing Wells
Fountain Hills
Fredonia
Ganado
Gila Ridge
Gilbert
Gilbert Christian
Gilbert Classical Academy
Glendale
Glendale Preparatory Acad
Grand Canyon
Green Fields
Greenway
Greyhills
Hamilton
Highland
Higley
Holbrook
Hopi
Horizon
Horizon Honors
Immaculate Heart
Independence
Ironwood
Ironwood Ridge
Joseph City
Joy Christian
Kingman
Kofa
La Joya Comm
Lake Havasu
Lee Williams
Liberty
Marana
Marcos De Niza
Maricopa
Maryvale
Mayer
McClintock
Mesa
Mesa Prep
Mesquite
Millennium
Mingus Union
Mogollon
Mohave
Monument Valley
Moon Valley
Morenci
Mountain Pointe
Mountain Ridge
Mountain View Mesa
Nogales
North
North Canyon
North Pointe Preparatory
Northland Preparatory
Northwest Christian
Notre Dame Prep
Page
Palo Verde Magnet
Paradise Valley
Parker
Payson
Peoria
Perry
Phoenix Central
Phoenix Christian
Pima
Pinnacle
Pinon
Poston Butte
Prescott
Pusch Ridge Christian
Queen Creek
Ray
Raymond S Kellis
Red Mesa
Red Mountain
Rincon University
Rio Rico
River Valley
Round Valley
Sabino
Safford
Saguaro
Sahuarita
Sahuaro
Salome
Salpointe Catholic
San Carlos
San Manuel
San Pasqual
Sandra Day O'Connor
Santa Cruz Valle
Santa Rita
Scottsdale Christian
Scottsdale Prep
Sedona Red Rock
Seton Catholic
Shadow Mountain
Shadow Ridge
Show Low
Skyline
Snowflake
South Mountain
St Augustine Catholic
St Gregory C
St Mary's Catholic
St Michael
St. David
St. Johns
Sunnyslope
Sunrise Mountain
Tempe
Tempe Preparatory
Thatcher
Thunderbird
Tohono O'Odham
Tolleson Union
Tombstone
Tonopah Vall
Trevor G Browne
Tuba City
Tucson Magnet
Valley (Sanders)
Valley Christian
Valley Lutheran
Valley Union
Valley Vista
Veritas Preparatory Academy
Verrado
Vista Grande
Walden Grove
Washington
Westview
Westwood
Wickenburg
Williams Field
Willow Canyon
Window Rock
Winslow
Xavier College Preparatory
Youngker
Yuma
Yuma Catholic
|
100m
|
200m
|
400m
|
800m
|
1600m
|
3200m
|
100m Hurdles
|
110m Hurdles
|
300m Hurdles
|
4x100m Relay
|
4x400m Relay
|
4x800m Relay
|
Shot Put
|
Discus
|
High Jump
|
Long Jump
|
Triple Jump
|
Pole Vault
Mens 3200m Division I
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Rodriguez, Nathan
12
Corona del Sol
9:25.50
1
10
2
Day, Tyler
11
Mesquite
9:30.01
1
8
3
Dale, Nick
12
Mountain Ridge
9:32.59
1
6
4
Normand, Ryan
12
Corona del Sol
9:33.24
1
5
5
HELLEBUYCK, Jordan
Ironwood Ridge
9:41.40
1
4
6
White, Seamus
Hamilton
9:42.27
1
3
7
Havriliak, Kyle
11
Desert Vista
9:46.41
1
2
8
Walimaa, Jacob
12
Desert Vista
9:47.12
1
1
9
Burks, Cade
10
Perry
9:50.09
1
10
Toller, Jacob
10
Mountain View Me
9:50.76
1
11
Cullings, Patrick
12
Corona del Sol
9:51.24
1
12
Davis, Ben
11
Desert Vista
9:52.10
1
13
MASON, Luke
9
Brophy College P
9:53.96
1
14
Jones, Logan
11
Highland
9:55.16
1
15
Stern, Jonathan
12
Desert Mountain
9:56.53
1
16
Albrecht, Gunther
Perry
9:57.49
1
17
SUMNERS, Slade
9
Corona del Sol
10:01.12
1
18
Mejia, Angel
12
Cesar Chavez
10:01.38
1
19
Nova, Alex
12
Boulder Creek
10:01.62
1
20
Dorr, Brandon
12
Rincon Universit
10:02.12
1
21
Burr, Darren
12
Brophy College P
10:05.73
1
22
Free, Andrew
11
Mountain View Me
10:07.47
1
23
Resendez, Carlin
Highland
10:13.67
1
24
Buehler, David
12
Ironwood
10:16.21
1
Mens 3200m Division II
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Schreiner, Lucky
11
Campo Verde
9:12.38
1
10
2
Stevens, Alex
11
Saguaro
9:19.43
1
8
3
Thomas, Nathan
11
Salpointe Cathol
9:36.06
1
6
4
Nelson, Harvey
12
Catalina Foothil
9:38.43
1
5
5
Reniewicki, Johnathan
12
Arcadia
9:39.97
1
4
6
Hovland, Jack
12
Notre Dame Prep
9:41.21
1
3
7
Barfuss, Brennen
12
Higley
9:45.57
1
2
8
Beauchamp, Tyler
10
Saguaro
9:45.64
1
1
9
Cannon, Isaac
12
Deer Valley
9:46.43
1
10
Boubion, Jacob
12
Mountain View Me
9:50.65
1
11
Hervol, John Henry
12
Flowing Wells
9:54.11
1
12
Boys, Brandon
12
Campo Verde
9:57.44
1
13
MARQUEZ, Aldo
10
Gila Ridge
9:57.86
1
14
Lavin, Austin
12
Greenway
9:58.75
1
15
Aden, Abdi
10
McClintock
9:59.98
1
16
Oswald, Erik
12
Cactus Shadows
10:00.44
1
17
Hidalgo, Emmanuel
11
McClintock
10:03.03
1
18
Paige, Simon
11
Prescott
10:03.19
1
19
TIPTON, Tony
10
Tempe
10:05.04
1
20
Durkin, Keith
11
Cactus Shadows
10:06.86
1
21
Ronan, Timothy
11
Canyon Del Oro
10:13.58
1
22
Estrella, Anthony
11
Sahuaro
10:15.52
1
23
Cox, Elijah
10
Deer Valley
10:20.91
1
24
Sanchez, Andrew
12
Paradise Valley
10:27.39
1
25
Guerrero, Mufasa
12
Agua Fria Union
10:39.77
1
26
VanDeberg, Jonathan
12
Gila Ridge
11:28.42
1
Mens 3200m Division III
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
MILLER, Jeffery
11
Page
9:20.24
1
2
Noriega, Ben
Rio Rico
9:21.59
1
3
Amaya, Oscar
Rio Rico
9:30.59
1
4
SCHULDIES, Xiaija
12
Page
9:34.28
1
5
Masayesva, Anthony
12
Tuba City
9:34.79
1
6
Logo, Amanuel
12
Catalina
9:37.66
1
7
SPRUNG, Sawyer
11
Sabino
9:43.83
1
8
Bramblett, Jordan
11
Mingus Union
9:47.53
1
9
Joe, Adriano
Pinon
9:48.56
1
10
Yazzie, Tyron
11
Page
9:53.87
1
11
Banks, Gustavo
12
Mingus Union
9:56.02
1
12
Gutierrez, Jose
Rio Rico
10:02.17
1
13
Contreras, Francisco
12
Wickenburg
10:11.26
1
14
Bojorquez, Max
Rio Rico
10:11.68
1
15
Hire, Mark
Florence
10:12.05
1
16
Masayesva, Brian
12
Tuba City
10:15.06
1
17
Joey, Darren
11
Chinle
10:19.24
1
18
Fuller, Jr.
10
Tuba City
10:20.64
1
19
ALLRED, Brendon
10
Lee Williams
10:20.93
1
20
Nez, McKenzie
11
Chino Valley
10:21.41
1
21
Richards, Cade
11
Northwest Christ
10:26.13
1
22
Sandoval, Joseph
10
Mingus Union
10:33.83
1
23
Loughran, Eddie
12
Tuba City
10:37.62
1
24
Thompson, Jake
11
Seton Catholic
10:45.48
1
Mens 3200m Division IV
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Hoskinson, Josh
12
Arizona Lutheran
9:26.83
1
2
Cajero, Kyle
12
Pusch Ridge Chri
9:37.17
1
3
Hall, Jonathan
12
Northland Prepar
9:48.12
1
4
Corke, Brandon
12
Veritas Preparat
9:55.18
1
5
Shelly, Hayden
10
Scottsdale Prep
10:00.75
1
6
Nosie, Bronson
11
San Carlos
10:11.54
1
7
Giroux, Stephen
11
Mesa Prep
10:17.61
1
8
MARTINEZ, Isaac
11
Glendale Prepara
10:21.23
1
9
HOWE, Mitchell
10:30.83
1
10
Fiedler, Cooper
11
Valley Christian
10:32.58
1
11
JACQUEZ, Frankie
10
Pusch Ridge Chri
10:35.15
1
12
Steele, Corwin
11
Arizona Lutheran
10:36.49
1
13
Wong, Adam
10
San Pasqual
10:37.29
1
14
Otto, Seth
11
St. Johns
10:44.54
1
15
Hall, Benjamin
10
Northland Prepar
10:44.62
1
16
Washburn, Shon
11
Glendale Prepara
10:45.44
1
17
Stewart, Jacob
12
Bisbee
10:46.79
1
18
Palmer, Kenneth
9
Ray
10:48.64
1
19
Anderson, Nolan
Glendale Prepara
10:49.93
1
20
Macdowell, Kristopher
10
Scottsdale Chris
10:51.38
1
21
Peacock, Lee
10:54.35
1
22
Benninger, Josh
11
Valley Christian
11:04.65
1
Womens 3200m Division I
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Jones, Danielle
11
Desert Vista
10:34.16
1
2
Jones, Baylee
9
Desert Vista
10:45.32
1
3
Swenson, Mason
Desert Vista
10:56.84
1
4
Jensen, Alice
11
Mesquite
10:56.94
1
5
Davis, Mandy
9
Desert Vista
11:01.10
1
6
Estavillo, Taryn
11
Red Mountain
11:03.12
1
7
Brown, Shelby
12
Xavier College P
11:08.56
1
8
Kinzle, Lauren
11
Xavier College P
11:09.14
1
9
Miller, Jane
10
Xavier College P
11:11.86
1
10
Girard, Allyson
Highland
11:13.10
1
11
Montgomery, Adeline
11
Highland
11:13.53
1
12
Lopez, Kyra
11
Sandra Day O'Con
11:20.94
1
13
Montoya, Mariah
12
Red Mountain
11:22.54
1
14
Jones, Huston
12
Mountain View Me
11:26.85
1
15
Crall, Emily
9
Chaparral
11:29.65
1
16
Phillips, Lauren
Rincon Universit
11:29.89
1
17
WOODMAN, Morgan
9
Buena
11:34.99
1
18
Jarman, Hanna
Mesa
11:37.31
1
19
Clarkson, Corinne
10
Red Mountain
11:38.13
1
20
Brown, Sierra
11
Xavier College P
11:39.82
1
21
Moore, Samantha
12
Corona del Sol
11:45.50
1
22
WOOD, Krissy
9
Gilbert
11:48.26
1
23
Biggs, Madi
10
Mountain View Me
11:48.70
1
24
Powell, Kristin
11
Ironwood Ridge
11:50.24
1
Womens 3200m Division II
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Gillick, Tatiana
12
Flagstaff
10:36.90
1
2
Doucet, Bridgette
11
Canyon Del Oro
10:40.60
1
3
Navarro, Alexus
Queen Creek
11:02.99
1
4
Diaz, Carissa
11
Vista Grande
11:23.94
1
5
Whetzel, Hannah
11
Catalina Foothil
11:29.76
1
6
Glicksman, Jeri
11
Cactus Shadows
11:35.13
1
7
HILDEBRANDT, Paige
10
Sunrise Mountain
11:42.00
1
8
Nicholson, Fiona
11
Flagstaff
11:45.24
1
9
Hilarides, Lucy
Queen Creek
11:48.34
1
10
Farnsley, Rebecca
12
Peoria
11:50.36
1
11
Maldonado, Jennifer
10
Peoria
11:51.02
1
12
Zehner, Amber
10
Deer Valley
11:57.89
1
13
Salazar, Alexis
12
Sahuaro
11:58.74
1
14
Reniewicki, Megan
10
Arcadia
11:59.16
1
15
Datria, Abgail
9
Sunrise Mountain
11:59.62
1
16
Vanasco, Ally
11
Catalina Foothil
12:02.95
1
17
Brown, Autumn
12
Catalina Foothil
12:06.74
1
18
Bruno, Barbara
10
Canyon Del Oro
12:14.35
1
19
DAWLEY, Jillian
12
Catalina Foothil
12:16.24
1
20
Daniels, Avery
10
Arcadia
12:17.68
1
21
Haynes, Madison
12
Gila Ridge
12:21.52
1
22
Pansza, Courtney
11
Verrado
12:26.37
1
23
Acejo, Adriana
9
Deer Valley
12:42.30
1
Womens 3200m Division III
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
HAVEN, Daangoiina
10
Ganado
11:13.49
1
10
2
Duboise, Chamique
9
Window Rock
11:16.50
1
8
3
Loughran, Brianna
12
Tuba City
11:27.90
1
6
4
EAGLEMAN, Nikesha
10
Ganado
11:33.48
1
5
5
Goettl, Megan
10
Mingus Union
11:41.85
1
4
6
Martin, Mikaela
12
Horizon Honors
11:49.77
1
3
7
Soliz, Monica
12
Mingus Union
11:53.06
1
2
8
Shirley, Jessica
11
Chinle
11:56.04
1
1
9
JARRIEL, Sierra
10
Fountain Hills
12:01.02
1
10
Durazo, Lupita
10
Sahuarita
12:10.98
1
11
COX, Natalie
11
Sedona Red Rock
12:12.79
1
12
Tracey, Tamarie
12
Chinle
12:14.23
1
13
Henson, Marley
Rio Rico
12:19.27
1
14
YAZZIE, Lara
10
Page
12:23.45
1
15
Valencia, Marielena
Rio Rico
12:24.00
1
16
Clark, Kendal
9
Estrella Foothil
12:26.10
1
17
Valentine, Rachel
9
Mingus Union
12:27.69
1
18
Arvizu, Edith
Rio Rico
12:28.22
1
19
JOSYTEWA, CLARYN
12
Hopi
12:30.39
1
20
Brecto, Hope
9
Fountain Hills
12:42.03
1
21
Benton, Morgan
9
Monument Valley
12:42.15
1
22
Roskelley, Jordan
11
Page
12:53.68
1
23
TATE, Shayla
10
Monument Valley
13:01.43
1
24
Tate, Tripper
9
Monument Valley
13:02.70
1
Womens 3200m Division IV
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Miller, Amber
11
Scottsdale Prep
11:39.56
1
10
2
Everroad, Haley
10
Scottsdale Prep
12:01.89
1
8
3
NYHART, Valentina
9
Northland Prepar
12:06.34
1
6
4
Smith, Mali
12
Pusch Ridge Chri
12:18.05
1
5
5
Reihead, Jessica
10
Mogollon
12:47.60
1
4
6
Chen, Shanna
12
Valley Christian
12:48.69
1
3
7
Marvin, Bridget
9
Veritas Preparat
13:02.76
1
2
8
CASTANEDA, Andrea
10
San Manuel
13:10.43
1
1
9
McIntosh, Floranna
12
San Carlos
13:16.98
1
10
Allen, Jenna
12
Glendale Prepara
13:20.86
1
11
Buhler, Emma
9
St. David
13:24.50
1
12
Debeurre, Marielle
11
Scottsdale Prep
13:25.52
1
13
YAZZIE, Kalandra
9
Valley (Sanders)
13:26.83
1
14
Mueller-Hsia, Jasmine
12
Northland Prepar
13:37.74
1
15
BETTIS, Sierra
10
Scottsdale Prep
14:00.61
1
16
MITCHELL, Terri
11
Valley (Sanders)
14:09.37
1
17
Ulibarri, Chelsea
12
Northland Prepar
14:19.05
1
18
MARTINEZ, Alexia
10
Glendale Prepara
14:20.11
1
19
PETERSEN, Delcia
9
Gilbert Classica
14:41.55
1
20
Labban, Jade
9
Mesa Prep
15:00.72
1
Notations:
c = converted Hand Timing
w = Wind Assisted (>2.0 meters per second)
^ = Altitude
Hashtags
#arizona-state-meet
#aiaonline
#state-meet
#cave-creek
More news
Arizona State Meet 2014 Recap - DyeStat
5/7-10/14 - Arizona AIA Outdoor State Championships LIVE Webcast Info
3 shares:
Arizona AIA Outdoor State Championships
,
Academy Of Tucson High School Track & Field and Cross Country - Tucson, Arizona
,
Agua Fria High School Track & Field and Cross Country - Avondale, Arizona
,
Ajo High School Track & Field and Cross Country - Ajo, Arizona
view all
0
likes:
0
comment(s)
History for Arizona AIA Outdoor State Championships
Year
Results
Videos
News
Photos
Blogs
2024
29
1
2023
26
2
2022
36
1
2021
41
2
2019
1
49
2
11
2018
1
37
4
273
2017
1
33
5
2016
1
54
3
13
2015
1
19
3
1758
2014
1
1
3
2013
1
2
2
2012
1
1
2011
3
6
3
2010
1
1
2
2009
1
2
2008
2
Show 13 more
Hashtags
#arizona-state-meet
#aiaonline
#state-meet
#cave-creek
+PLUS highlights
+PLUS coverage
Live Events
Get +PLUS!